Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Albanii

Informacje ogólne

 
Albania położona jest w południowo-wschodniej części Europy, na Bałkanach. Państwo to położone jest nad Morzem Adriatyckim oraz Morzem Jońskim i graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią oraz Kosowem. Stolicą Albanii jest Tirana, a językiem urzędowym jest albański. Większość obywateli Albanii wyznaje islam. Obowiązująca waluta to lek. Krajobraz Albanii jest w większości górzysty, niewielką część kraju zajmują niziny .
 
Jak dojechać?
 
Do Albanii z Polski nie ma bezpośrednich połączeń. Najlepiej jest udać się autokarem bądź samolotem do Serbii (Belgrad) lub Czarnogóry (Podrogica) i stamtąd autobusem kierować się na Tiranę. 
 
Samochodem można dotrzeć jadąc najpierw na Budapeszt, a następnie wybierając drogę E75 na Szeged i dalej na Belgrad. Po minięciu Belgradu należy wybrać kierunek na miejscowość Nis. Z Nis drogą E80 należy udać się w kierunku Prisztiny i następnie jechać drogą E851 na Prizren, skąd należy kierować się na przejście graniczne Morine. 
 
Odległość z Warszawy do Tirany to około 2000 km.
 
Informacje dla kierowców
 
W Albanii uznawane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Podróżując po Albanii własnym samochodem, należy posiadać ważne prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC. Przy wjeździe do kraju otrzymuje się od służb granicznych zaświadczenie o wwożonym samochodzie, które następnie należy okazać w momencie opuszczania Albanii. Na podstawie  zaświadczenia naliczana jest opłata za korzystanie z dróg krajowych, w wysokości 1 lub 2 euro za dzień, w zależności od wielkości pojazdu. 
 
Część dróg w Albanii została ostatnio zmodernizowana, jednak wciąż nie zaleca się podróżowania po zmroku ze względu na słabe oznakowanie przeszkód na drodze oraz często niedostateczne oświetlenie lokalnych pojazdów.
 
Transport kolejowy
 
Sieć kolejowa w Albanii nie jest silnie rozwinięta, a tabory są w złym stanie. Linie kolejowe łączą stolicę kraju Tiranę ze wschodem (Pogradec), zachodem ( Vlore) i północą (Shkoder) kraju. Koszty podróży koleją są niskie.
 
Atrakcje turystyczne
 
Albania, która przez wiele lat rządów komunisty Enwera Hodży była krajem pozostającym w zupełnej izolacji, wciąż jest rzadko odwiedzana przez turystów. Kraj ten ma jednak wiele do zaoferowania: dziką przyrodę, zamki, meczety. 
 
Niewątpliwą ciekawostką Albanii są rozsiane po całym kraju schrony przeciwatomowe, zbudowane w czasie dyktatury Hodży. 
 
Turyści wybierający się do Albanii powinni koniecznie zawitać do portowego miasta Durres, gdzie znajduje się rzymski amfiteatr. 
 
W stolicy, Tiranie, należy zwiedzić meczet Ethem Bey, a także zobaczyć Wieżę Zegarową. 
 
Warto wybrać się do miejscowości Berat, gdzie znajduje się średniowieczna twierdza oraz trzy piękne meczety.
 
Wyznaczanie trasy