Kuchnia albańska
Podstawą albańskiej kuchni są różne gatunki mięs, a na wybrzeżu również ryby i owoce morza. Używa się tu wielu przypraw, zwłaszcza ziół i oliwy z oliwek, ponadto zaś posiłki są obfite i bardzo sycące. Najczęściej podaje się je z dodatkiem pity i pilafu. Z warzyw spożywa się dużo ziemniaków, pomidorów i cebuli. Do posiłków dodawany jest również ajwar, czyli pasta z papryki i pomidorów.
Tradycyjne potrawy
W Albanii przyrządza się rozmaite potrawy z baraniny, np. gyros. Ponadto tradycyjną potrawą są gofte, czyli grillowane kotlety mielone. Innym znanym daniem jest fileta qengji (marynowana jagnięcina zapiekana z mozarellą). Bardzo popularna potrawa to również byrek, czyli rodzaj ciasta francuskiego nadziewanego farszem ze szpinaku lub mięsa mielonego. Najczęstszym dodatkiem do głównych dań jest kos – sos jogurtowy.
Jada się tu wiele owoców morza: krewetek, małż i kalmarów. Z ryb dużą popularnością cieszą się koran, węgorz, dorada i leszcz morski. Warto spróbować albańskich serów takich, jak djathe i bardhe.
Desery i napoje
Desery albańskie są bardzo zbliżone do tych, które jada się w innych bałkańskich krajach. Często jada się zatem ciasto baklawa, na bazie miodu, z dodatkiem orzechów włoskich, bakalii i kawy. Co więcej, popularną słodkością jest oriz me tamel, czyli pudding ryżowy z mleka owczego.
Do typowych albańskich napojów należą zaś aromatyczna kawa i rakija (wódka na bazie owoców, np. śliwek).