Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Albanii

Podstawowe informacje
Albania to niewielki kraj Europy południowo-wschodniej, leżący na Bałkanach, nad Morzem Adriatyckim i Morzem Jońskim. Państwo graniczy z Grecją, Czarnogórą, Macedonią i Serbią.

Całkowita powierzchnia Albanii wynosi 28 748 km², a ukształtowanie terenu jest tu w większości górzyste. Najwyższe pasma górskie stanowią Góry Dynarskie oraz Góry Północnoalbańskie, największymi rzekami kraju są natomiast Seman i Vjose, należące do zlewiska Morza Śródziemnego.

Ludność
Obecnie Albanię zamieszkuje 2 831 741 ludzi. 78% populacji stanowią rdzenni Albańczycy, pozostałe narodowości tego kraju to natomiast Arumuni (9,5%), Grecy (3,2%), Romowie (2,7%), Serbowie (1,2%). Ponadto zaś w Albanii mieszkają Macedończycy, Czarnogórcy i inne nacje.

Największe miasta
Stolicą Albanii jest Tirana, która posiada blisko 500 000 mieszkańców. Populację powyżej 100 000 posiada Durrës, ponad 50 000 ludzi mieszka w miastach Wlora, Elbasan, Szkodra, Fier i Korcza. Inne większe miasta to natomiast Berat, Lushnja i Kawaja.

Transport
Albania nie posiada dobrze rozwiniętej sieci dróg. Ich nawierzchnia jest zła, drogi są wąskie, często prowadzą przez tereny górskie i niejednokrotnie nie posiadają żadnych zabezpieczeń. Na jezdniach można spotkać różne pojazdy, włącznie z rikszami. Ponadto Albańczycy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, dlatego jazda jest niebezpieczna i stresująca.

W Albanii znacznie lepszym środkiem transportu niż samochód jest autobus. Małe busy docierają nawet do odległych wiosek, przy czym najlepiej wybierać się w podróż przed południem, ponieważ później kursy są coraz rzadsze.

Środkiem lokomocji często wykorzystywanym przez turystów są taksówki, a do tradycji należy tu targowanie się o cenę przejazdu. Ponadto można poruszać się trójkołową rikszą i oślim zaprzęgiem.

W Albanii funkcjonuje także transport wodny. Z Sarandy można dopłynąć promem pasażerskim np. na grecką wyspę Korfu.

Międzynarodowe lotnisko mieści się w stolicy Albanii, Tiranie, natomiast lotniska krajowe znajdują się w miastach Gjirokastra, Korcza, Kukes, Saranda i Szkodra.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Albanii można dostać się samolotem, na lotnisko w Tiranie, obsługiwane przez liczne linie europejskie, np. British Airways czy Lufthansa. Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do Tirany, podczas rejsu czeka nas zatem przesiadka np. w Monachium. Średnia cena lotu waha się w granicach od 700 do 800 zł.

Inną opcją dojazdu do Albanii jest przejazd samochodem, przy czym trzeba pokonać ponad 2000 km. Najczęściej rekomendowaną trasą jest podróżowanie przez Macedonię, a nie Czarnogórę (przez Budapeszt, Belgrad, Nis, Prisztinę lub Skopje).

Turystyka
Albania ma bardzo wiele do zaoferowania przybywającym tu turystom. Oprócz Tirany warto odwiedzić miasto Berat u podnóży gór Tomor, wpisane na listę UNESCO. Jeśli chodzi o wypoczynek na wybrzeżu adriatyckim, najbardziej znanym kurortem jest Saranda nad Morzem Jońskim. Na północ od tego miasta mieści się natomiast piękna Himara. Wśród nadmorskich kurortów nie sposób pominąć również pięknej Wlory. Można polecić także odwiedzenie Parku Archeologicznego Butrint, portu Palermo czy Jeziora Koman.

Popularne miasta: