Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Albania – podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Republika Albanii dzieli się na 12 obwodów. Są to: Berat, Dibra, Durres, Elbasan, Fier, Gjirokastra, Korcza, Kukes, Lezha, Szkodra, Tirana oraz Wlora. Obwody dzielą się z kolei na 36 okręgów, które zostały rozczłonkowane na 351 gmin.

Regiony turystyczne
Najważniejszym regionem koncentracji ruchu turystycznego w Albanii są wybrzeża adriatyckie i jońskie. Najbardziej znane nadmorskie kurorty to Saranda, Durres czy Vlore. Drugi ważny region stanowią albańskie jeziora: Szkoderskie, Ochrydzkie i Prespańskie. Turyści mogą tu spędzać czas aktywnie, uprawiając rozmaite sporty wodne lub odpoczywać na plażach. Kolejnym regionem turystycznym jest stolica kraju, czyli Tirana. Można tu podziwiać wiele cennych zabytków, muzeów i dzieł sztuki. Turyści bardzo chętnie odwiedzają również miasta Berat, Gjirokastra i Butrint wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zabytki
Najwięcej zabytków można zwiedzić w Tiranie. W stolicy kraju warto zobaczyć Plac Skanderbega, gdzie  znajduje się Wieża Zegarowa, meczet Ethem Beja czy Narodowy Teatr Opery i Baletu. W centrum miasta znajduje się również pomnik Skanderbega, narodowego bohatera Albanii.

Wspaniałe obiekty architektury posiada również Gjirokastra, nazywana „miastem-muzeum”. Znajdują się tu niezwykłe średniowieczne zabytki, jak ogromna twierdza turecka, Muzeum Narodowe Broni, średniowieczne wieże i domy.

Każdy kto odwiedza Albanię, powinien udać się do greckiej osady Apollonia oraz do Berat, czyli „miasta tysiąca okien”. Oprócz wspaniale zachowanej, średniowiecznej zabudowy można tu odwiedzić Muzeum Etnograficzne, Muzeum Ikon i Cytadelę z IV wieku p. n. e.

Ciekawe miejsca
W Albanii każdego turystę zachwyca całe adriatyckie wybrzeże. Jest to nie tylko wymarzone miejsce do odpoczynku, ale również przestrzeń niezwykle nasycona historią i sztuką. Główne miasto portowe, Durres, posiada cenny amfiteatr Dyrrahu, meczet Fatih, wenecką wieżę czy Muzeum Archeologiczne z eksponatami sztuki antycznej.

Atrakcje turystyczne
Miłośnicy plażowania powinni z kolei odwiedzić Sarandę nad Morzem Jońskim, czyli „miasto nowożeńców”. Turkusowe morze, malownicze plaże, słońce to wszystko jest wpisane w scenerię tego malowniczego kurortu.

Poleca się również podróż w okolicę albańskich jezior. Na przykład Jezioro Ochrydzkie na granicy Albanii i Macedonii to najgłębszy tego typu akwen na Bałkanach. Co więcej, wokoło mieszczą się wspaniałe zabytki: twierdza cara Samuela czy klasztor świętego Nauma.

Popularne miasta: