Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Albania - kultura i religia

Kultura
Albania jest krajem, którego kultura ukształtowała się zarówno pod wpływem śródziemnomorskim, jak i tureckim. Ścieranie się wschodu i zachodu jest tu widoczne w rozmaitych sferach: od architektury przez muzykę po codzienną obyczajowość. Albańczycy są tradycjonalistami, w sferze życia prywatnego panuje tu patriarchat. Domeną życia kobiet jest dom i rodzina, natomiast mężczyźni mogą sobie pozwolić na przesiadywanie do późna w kawiarniach i barach. Jednocześnie Albańczycy są bardzo gościnni i otwarci wobec turystów. Panuje tu również tolerancja religijna. Dniami wolnymi od pracy są zarówno katolickie Boże Narodzenie, jak i początek i koniec muzułmańskiego Ramadanu (Mały i Duży Bajram).  

Religia
W Albanii większością wyznaniową są muzułmanie (blisko 65% społeczeństwa). Drugą religią jest natomiast chrześcijaństwo (ponad 30%), przy czym są to zarówno wyznawcy prawosławia (15%), jak i katolicy (15%).

Popularne miasta: