Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trasa Kraków - Wiedeń

Odległość między Krakowem a Wiedniem w linii prostej wynosi 332 km. Długość trasy samochodowej ok. 460 km. Z Krakowa do Wiednia można dojechać autokarem, własnym samochodem, koleją – jeżeli odpowiada nam podróż z przesiadkami lub samolotem. Najszybszym sposobem dotarcia do Wiednia jest samolot, ale ponieważ połączenia obsługują tradycyjne linie lotnicze ceny są dość wysokie. Przy wykorzystaniu dostępnych promocji i dobrym zaplanowaniu trasy korzystna cenowo może być podróż koleją. Można również znaleźć tanie przejazdy autokarowe.

Podróż samochodem

Jadąc z Krakowa do Wiednia samochodem mamy do wyboru kilka tras. Najpopularniejszy jest wariant przez Czechy, można też jechać przez Słowację. Autostrady w Czechach, Austrii i na Słowacji są płatne. Można oczywiście znaleźć trasy alternatywne z pominięciem dróg płatnych.

Wybierając wariant przez Czechy kierujemy się na dawne przejście graniczne w Cieszynie, potem przez Ołomuniec i Brno docieramy do granicy Czesko – Austriackiej w Znojmie lub Mikulovie, a stamtąd do Wiednia. Długość tej trasy to ok. 475 km, czas przejazdu ok. 5,5 godz. w jedną stronę bez postojów, szacowany koszt paliwa ok. 240 – 290 zł w jedną stronę. Na trasie poruszamy się autostradami: A4 w Polsce (płatna), D1 w Czechach, A7 i A5 w Austrii oraz drogami ekspresowymi i krajowymi.

Trasa alternatywna, z pominięciem dróg płatnych przebiega przez Cieszyn, Frydek Mistek, Novy Jicin i Breclav. W Czechach poruszmy się drogami nr 48 i 55, a w Austrii drogami nr 47 i 7 (międzynarodowa E461).

Wybierając wariant przez Słowację kierujemy się na dawne przejście w Chyżnym, potem jedziemy w kierunku Bratysławy, granicę przekraczamy w Bratysławie w dzielnicy Petržalka lub w Jarovcach, a następnie kierujemy się na Wiedeń. Długość tej trasy to ok. 470 km, czas przejazdu ok. 5,5 godz. w jedną stronę bez postojów, szacowany koszt paliwa ok. 250 – 280 zł. Na trasie poruszamy się autostradami: D3 i D1 na Słowacji oraz A6 w Austrii, drogami ekspresowymi i krajowymi.

Trasa alternatywna, z pominięciem dróg płatnych przebiega podobnie, z tym że autostrady D3 i D1 na Słowacji omijamy drogami nr 61, 581 i 500 i granicę z Austrią przekraczamy w okolicach miejscowości Moravsky Svaty Jan, a następnie kierujemy się drogami nr 49 i 8 w stronę Wiednia.

Podróż pociągiem

Istnieje bezpośrednie połączenie Kraków – Wiedeń obsługiwane przez PKP Intercity. W ofercie SparDay/SparNight ceny miejsc siedzących zaczynają się od 39 euro. Chcąc uniknąć wysokich opłat za pociągi międzynarodowe możemy spróbować przejazdu kombinowanego: Kraków – Bohumin, Bohumin – Breclaw i Breclav – Wiedeń. W kolejach czeskich i austriackich możemy liczyć na niższe ceny, promocje oraz zniżki grupowe. Czeska karta zniżkowa – In - Karta pozwala uzyskać znaczące zniżki, a w wersji RailPlus zawiera również zniżkę na bilety w ofercie Wien Spezial. Inną opcją jest podróż do Pragi, a stamtąd do Wiednia. W ofercie SparDay/SparNight ceny biletów Kraków – Praga zaczynają się od 19 euro. W Pradze można skorzystać z tańszych biletów do Wiednia w ofercie Sopro Ticket.

Podróż autobusem

Istnieje wiele połączeń autobusowych z Krakowa do Wiednia obsługiwanych przez popularne firmy przewozowe: Sindbad, Almabus, Eurolines, Intercars. Cena biletu normalnego w jedną stronę to od 130 – 180 zł, a w obie strony 230 – 300 zł. Orientacyjny czas przejazdu to 7,5- 9 godz., w zależności od rozkładu jazdy. Jeżeli odpowiada nam podróż z przesiadką bardzo dobre ceny oferuje firma Polski Bus – cena biletu z Katowic do Wiednia to ok. 75 – 100 zł w jedną stronę.

Podróż samolotem
Połączenia lotnicze pomiędzy Krakowem a Wiedniem obsługują tradycyjne linie lotnicze: polski LOT i austriacki Austrian Airlines. Czas przelotu to ok. 1 godz. 20 min. Ponieważ połączenia obsługują tradycyjni przewoźnicy trzeba liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych w jedną stronę.

Pokaż całą trasę
Rozwiń

Informacje dodatkowe:

 • 1) Podane miejsca mogą być zarówno miastami czy miejscowościami ale również państwami czy ulicami. Jeśli system nie jest w stanie rozpoznać miejsca należy opisać je używając dodatkowych danych np. dodając nazwę województwa albo podając pełną nazwę ulicy wraz z numerem. W każdym przypadku należy zawsze podać opis zaczynając od najbardziej szczegółowej części adresu (np. ulicy) a kończąc na najbardziej ogólnej (np. kraj).
  Przykładowo:
  - planując trasę do Bukowiny Tatrzańskiej należy wpisać pełną nazwę tej miejscowości. Miejsce "Bukowina" nie zostanie rozpoznane gdyż w Polsce jest kilka wsi o tej nazwie
  - podobnie planując trasę przez aleję Powstańców Warszawy należy wpisać pełną nazwę tej ulicy czyli "Al. Powstańców Warszawy, Warszawa" tak aby system nie miał problemów umiejscowieniem jej na mapie

 • 2) Pole wyboru Typ wyszukiwania pozwala zdefiniować czy system ma odszukać trasę o najkrótszej długości czy też trasę, którą pokona się najszybciej. W większości sytuacji obie wyznaczone trasy będą się pokrywać.

 • 3) Wyszukiwana trasa może dotyczyć Polski albo dowolnych miejsc w Europie czy świecie.

 • 4) Ideą serwisu trasa.info jest rozwiązanie tzw. problemu komiwojażera czyli problemu przed jakim stoją wędrowni sprzedawcy, którzy mając odwiedzić wszystkie podane miejsca w danymi rejonie muszą tak dobrać kolejność ich odwiedzania aby pokonać jak najkrótszą trasę.

 • 5) Wyszukiwanie najkrótszej i najszybszej trasy odbywa się przy pomocy systemu Google maps oraz tzw. algorytmu zachłannego gdyż system sprawdza wszystkie możliwe kombinacje tras szukając optymalnej pod względem odległości i czasu przejazdu. Mapa systemu Google maps obejmuję swoim zasięgiem cały świat i jest ciągle rozwijana.

 • 6) Pole Szukaj na mapie w prawym górnym rogu mapy może służyć do lokalizacji pojedynczych miejsc (ulic, miast, państw). Wystarczy wpisać nazwę danego miejsca i nacisnąć przycisk Szukaj

 • 7) Dane prezentowane przez system trasa.info udostępniane są na zasadzie tak-jak-jest (AS IS) bez udzielania jakichkolwiek gwarancji czy zapewnień. Rzeczywiste warunki na wyznaczonej trasie mogą różnić się od tych przedstawianych w wyniku robót drogowych, warunków pogodowych, korków lub innych zdarzeń.