Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trasa Białystok - Praga

Praga jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast Europy. Dotrzeć można tam na wiele sposobów: własnym samochodem, autokarem, samolotem lub koleją.

Podróż samochodem

Wybierając podróż własnym samochodem mamy do dyspozycji kilka wariantów tras, w zależności od tego, czy zamierzamy korzystać z autostrad i dróg płatnych, czy zależy nam na uniknięciu opłat.

Najkrótsza trasa z przejazdem przez autostrady i drogi płatne wiedzie przez: Białystok, Ostrów Mazowiecka, Warszawę, Zgierz, Konin, Kalisz, Wrocław, Kłodzko, Hradec Kralove. Długość trasy to 856 km, na jej pokonanie potrzeba ok. 11 godz. (nie licząc postojów). Granicę polsko – czeską przekracza się w miejscu dawnego przejścia granicznego Kudowa – Słone. Podczas przejazdu poruszmy się autostradami, drogami ekspresowymi i krajowymi. Na powyższej trasie drogi płatne to: w Polsce odcinek autostrady A2 Stryków – Konin ok. 20 – 25 zł., W Czechach autostrada D11 na odcinku Sedlice – Praga. Szacowany koszt paliwa: ok. 430 - 530 zł ( w jedną stronę).

Najszybsza trasa z przejazdem autostradami i drogami płatnymi wiedzie przez: Białystok, Ostrów Mazowiecka, Warszawę, Zgierz, Konin, Kalisz, Wrocław, Legnicę, Zgorzelec, Liberec, Mlada Boleslav. Długość trasy to 901 km, na jej pokonanie potrzeba ok. 10 godz. (nie licząc postojów). Granicę polsko – czeską przekracza się w miejscu dawnego przejścia granicznego Zawidów - Habartice.  Na powyższej trasie odcinki płatne to: w Polsce autostrada A2 na odcinku Stryszów – Konin – ok. 20 - 25 zł., w Czechach droga ekspresowa R35 i R 10. Autostrada A4 Wrocław – Zgorzelec – bezpłatnie. Szacowany koszt paliwa: ok. 450 - 540zł ( w jedną stronę).

Najkrótsza i najszybsza trasa, z pominięciem autostrad i dróg płatnych wiedzie przez: Białystok, Ostrów Mazowiecka, Nowy Dwór Mazowiecki, Sochaczew, Łowicz, Sieradz, Brzeg, Ząbkowice Śląskie, Kłodzko, Hradec Kralove. Długość trasy to 832 km, na jej pokonanie trzeba ok. 13, 5 godz. Granicę polsko – czeską najlepiej przekroczyć w miejscu dawnego przejścia granicznego Kudowa – Słone. Na trasie poruszamy się głównie drogami krajowymi i lokalnymi. Szacowany koszt paliwa: ok. 490 - 590 zł (w jedną stronę).

Ze względu na czas przejazdu i koszty bardziej optymalne wydaje się korzystanie z autostrad. Trasa z pominięciem dróg płatnych ma podobny przebieg, ale konieczność poruszania się drogami krajowymi może wydłużyć  czas podróży i koszt paliwa.

Podróż autokarem

Istnieje kilka regularnych linii autokarowych obsługujących bezpośrednie połączenia Białystok – Praga. Należą do nich Almabus i Ecolines. Cena biletu normalnego w jedną stronę wynosi ok. 150 -180 zł, a biletu w obie strony lub otwartego ok. 260 - 300 zł. Podróż trwa ok. 14 – 16 godzin, w zależności od trasy i liczby miejscowości, w których autokar zatrzymuje się po drodze.  W Pradze autokary zatrzymują się na dworcu Florence. Z aktualnymi cenami, zniżkami i warunkami przewozu można zapoznać się na stronach: http://ecolines.net/pl/, www.almabus.pl

Pod względem cenowym podróż autokarem liniowym jest korzystna. Minusem jest czas przejazdu i konieczność dostosowania czasu pobytu do rozkładu jazdy przewoźnika.

Podróż pociągiem

Niestety brak bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Białymstokiem i Pragą. Najlepiej dostać się z Białegostoku do Warszawy i stamtąd do Pragi. Miejscowością graniczną, przez którą przejeżdżają pociągi do Czech są Zebrzydowice. Większość dostępnych połączeń z Warszawy wymaga jednej i więcej przesiadek. Połączenie bezpośrednie z Warszawy Wschodniej do Pragi bez przesiadek to pociąg Eurocity „Praha”. Podróż trwa ok. 8,5 godz. Cena biletu na pociąg międzynarodowy w obie strony to wydatek rzędu 400 -550 zł (kl. 2). Kupno biletu powrotnego jest bardziej opłacalne ze względu na zniżkę – 40 %. Przed wyjazdem warto sprawdzić promocje i oferty specjalne na bilety międzynarodowe oferowane przez PKP Intercity.

Można także wypróbować wariant podróży z Białegostoku do Kłodzka, skąd kursują pociągi relacji Kłodzko – Praga. Pociąg z Kłodzka do Pragi jest dostępny w ofercie Regio Special Czechy, cena biletu to ok. 55  - 90 zł.
 
Jeżeli chcemy uniknąć wysokich opłat za pociągi międzynarodowe możemy zdecydować się na wersję „kombinowaną”. Pierwsza opcja to wykupić bilet do ostatniej stacji w Polsce, drugi bilet od pierwszej stacji w Czechach, plus u polskiego  tzw. przejściówkę (bilet pomiędzy stacjami po obu stronach granicy). Przejściówki  są dostępne w pociągach REGIO i przyspieszonych, w relacji Zebrzydowice - Petrovice u Karviné. Inną możliwością jest wykupienie biletu do  punktu granicznego w Polsce, a następnie dokupienie u konduktora czeskiego od punktu granicznego do stacji docelowej, za dopłatą ok. 40-50 koron. Możemy także zdecydować się na transport pociągowo - autobusowy: pociągiem do Kłodzka, stamtąd do miejscowości Nachod i dalej koleją.

Funkcjonuje również bilet turystyczny, oferowany przez Przewozy Regionalne. Jego cena wynosi od 50 – 95 zł. Inną opcją jest bilet turystyczny + Czechy, którego cena wynosi od 55-105 zł. Podróż do Czech pociągiem może się okazać bardzo korzystna cenowo, należy się jednak liczyć z koniecznością przesiadek.

Podróż samolotem

Bezpośrednie połączenia lotnicze z Pragą dostępne są z Warszawy na lotnisko Ruzyně w Pradze. Lot trwa 1,5 godziny. Połączenia bezpośrednie obsługiwane są przez Czech Airlines i LOT.  Cena biletu w obie strony to wydatek rzędu 600 – 700 zł. Plusem jest niewątpliwie krótki czas podróży.
 

Pokaż całą trasę
Rozwiń

Informacje dodatkowe:

 • 1) Podane miejsca mogą być zarówno miastami czy miejscowościami ale również państwami czy ulicami. Jeśli system nie jest w stanie rozpoznać miejsca należy opisać je używając dodatkowych danych np. dodając nazwę województwa albo podając pełną nazwę ulicy wraz z numerem. W każdym przypadku należy zawsze podać opis zaczynając od najbardziej szczegółowej części adresu (np. ulicy) a kończąc na najbardziej ogólnej (np. kraj).
  Przykładowo:
  - planując trasę do Bukowiny Tatrzańskiej należy wpisać pełną nazwę tej miejscowości. Miejsce "Bukowina" nie zostanie rozpoznane gdyż w Polsce jest kilka wsi o tej nazwie
  - podobnie planując trasę przez aleję Powstańców Warszawy należy wpisać pełną nazwę tej ulicy czyli "Al. Powstańców Warszawy, Warszawa" tak aby system nie miał problemów umiejscowieniem jej na mapie

 • 2) Pole wyboru Typ wyszukiwania pozwala zdefiniować czy system ma odszukać trasę o najkrótszej długości czy też trasę, którą pokona się najszybciej. W większości sytuacji obie wyznaczone trasy będą się pokrywać.

 • 3) Wyszukiwana trasa może dotyczyć Polski albo dowolnych miejsc w Europie czy świecie.

 • 4) Ideą serwisu trasa.info jest rozwiązanie tzw. problemu komiwojażera czyli problemu przed jakim stoją wędrowni sprzedawcy, którzy mając odwiedzić wszystkie podane miejsca w danymi rejonie muszą tak dobrać kolejność ich odwiedzania aby pokonać jak najkrótszą trasę.

 • 5) Wyszukiwanie najkrótszej i najszybszej trasy odbywa się przy pomocy systemu Google maps oraz tzw. algorytmu zachłannego gdyż system sprawdza wszystkie możliwe kombinacje tras szukając optymalnej pod względem odległości i czasu przejazdu. Mapa systemu Google maps obejmuję swoim zasięgiem cały świat i jest ciągle rozwijana.

 • 6) Pole Szukaj na mapie w prawym górnym rogu mapy może służyć do lokalizacji pojedynczych miejsc (ulic, miast, państw). Wystarczy wpisać nazwę danego miejsca i nacisnąć przycisk Szukaj

 • 7) Dane prezentowane przez system trasa.info udostępniane są na zasadzie tak-jak-jest (AS IS) bez udzielania jakichkolwiek gwarancji czy zapewnień. Rzeczywiste warunki na wyznaczonej trasie mogą różnić się od tych przedstawianych w wyniku robót drogowych, warunków pogodowych, korków lub innych zdarzeń.