Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trasa Kraków - Rzym

Odległość pomiędzy Krakowem a Rzymem w linii prostej wynosi 1077 km. Długość trasy samochodowej to ok. 1600 km. Wybierając się z Krakowa do Rzymu  możemy skorzystać z kilku środków transportu: własnego samochodu, autokaru, samolotu lub kolei. Ze względu na krótki czas podróży i możliwość znalezienia tanich ofert cenowych korzystna jest podróż samolotem. Warto też rozważyć autokar lub własny samochód, choć podróż samochodem może być dość męcząca i kosztowna. Podróż pociągiem możliwa jest tylko z przesiadkami, ale przy odpowiednim zaplanowaniu trasy i skorzystaniu z dostępnych zniżek może być przystępna cenowo.

Podróż samochodem

Najpopularniejszym wariantem jest podróż przez Czechy i Austrię lub Słowację, Czechy i Austrię. Autostrady w Czechach, na Słowacji i w Austrii płatne. Można oczywiście znaleźć drogi alternatywne, omijające drogi płatne.

Wybierając trasę przez Czechy kierujemy się z Krakowa do przejścia granicznego z Czechami w Cieszynie, potem przez Ołomuniec i Brno docieramy do granicy z Austrią w miejscowości Znojmo lub Mikulov, następnie kierujemy się ma Wiedeń, Graz, Klagenfurt, Villach do granicy z Włochami w Tarvisio skąd mijając Wenecję, Padwę, Bolonię, Florencję docieramy do Rzymu. Długość tej trasy to ok. 1590 km, czas przejazdu w jedną stronę z krótkimi postojami ok. 24 godz., szacowany koszt paliwa ok. 790 – 950 zł w jedną stronę. Trasa przebiega przez autostrady: w Polsce A4 (płatna), W Czechach D1, w Austrii, A5 i A2, we Włoszech A23, A4 i A1.

Wybierając trasę przez Słowację kierujemy się najpierw do przejścia granicznego ze Słowacją w Chyżnym, potem kierujemy się w stronę Bratysławy. Tam w dzielnicy Petržalka lub miejscowości Jarovce przekraczamy granicę z Austrią i kierujemy się w stronę Wiednia. Dalej trasa przebiega tak, jak w wariancie przez Czechy. Na Słowacji poruszamy się drogą ekspresową R3 oraz autostradami D3 i D1. Długość tej trasy to ok. 1590 km, czas przejazdu z krótkimi postojami ok. 24 godz., szacowany koszt paliwa ok. 790 – 950 zł w jedną stronę.

Trasy alternatywne, z pominięciem autostrad i dróg płatnych przebiegają niemal równolegle. W wariancie przez Czechy po przekroczeniu granicy z Austrią należy się kierować na miejscowości Krems i St. Polten.

Podróż pociągiem

Niestety brak bezpośredniego połączenia pomiędzy Krakowem a Rzymem. Korzystając z oferty PKP Intercity Spar Day/Spar Night (ceny miejsc siedzących od 39 euro) można dostać się do Wiednia, gdzie można przesiąść się na pociąg do Rzymu korzystając z kolei z oferty Spar Schiene (ceny miejsc siedzących od 29 euro). Bezpośredni, nocny pociąg do Rzymu kursuje również z Monachium. Jest to pociąg CNL (City Night Line), w którym ceny miejsc siedzących zaczynają się od 12 euro.

Podróż autobusem

Istnieje wiele regularnych linii autokarowych pomiędzy Krakowem a Rzymem, obsługiwanych przez różne firmy przewozowe. Plusem przejazdu autokarem jest cena, wadą dość długi czas podróży (24 – 26 godz.) i konieczność trzymania się trasy i rozkładu jazdy – o zwiedzaniu atrakcyjnych miejsc po drodze nie może być mowy. Cena biletu normalnego w jedną stronę to, w zależności od przewoźnika, ok. 270 – 350 zł, a w obie strony 500 – 600 zł. Połączenia obsługują np. Agat, Almabus, Eurobus Eurolines, Sindbad, Bermuda.

Podróż samolotem

Istnieją bezpośrednie połączenia lotnicze pomiędzy Krakowem a Rzymem: jedno obsługiwane przez Ryanair (na lotnisko Ciampino) i drugie obsługiwane przez Alitalia (na lotnisko Fiumicino). Czas przelotu to ok. 2 godziny. Ze względu na krótki czas podróży i możliwość znalezienia taniej oferty podróż samolotem może być najbardziej opłacalną opcją.

Pokaż całą trasę
Rozwiń

Informacje dodatkowe:

 • 1) Podane miejsca mogą być zarówno miastami czy miejscowościami ale również państwami czy ulicami. Jeśli system nie jest w stanie rozpoznać miejsca należy opisać je używając dodatkowych danych np. dodając nazwę województwa albo podając pełną nazwę ulicy wraz z numerem. W każdym przypadku należy zawsze podać opis zaczynając od najbardziej szczegółowej części adresu (np. ulicy) a kończąc na najbardziej ogólnej (np. kraj).
  Przykładowo:
  - planując trasę do Bukowiny Tatrzańskiej należy wpisać pełną nazwę tej miejscowości. Miejsce "Bukowina" nie zostanie rozpoznane gdyż w Polsce jest kilka wsi o tej nazwie
  - podobnie planując trasę przez aleję Powstańców Warszawy należy wpisać pełną nazwę tej ulicy czyli "Al. Powstańców Warszawy, Warszawa" tak aby system nie miał problemów umiejscowieniem jej na mapie

 • 2) Pole wyboru Typ wyszukiwania pozwala zdefiniować czy system ma odszukać trasę o najkrótszej długości czy też trasę, którą pokona się najszybciej. W większości sytuacji obie wyznaczone trasy będą się pokrywać.

 • 3) Wyszukiwana trasa może dotyczyć Polski albo dowolnych miejsc w Europie czy świecie.

 • 4) Ideą serwisu trasa.info jest rozwiązanie tzw. problemu komiwojażera czyli problemu przed jakim stoją wędrowni sprzedawcy, którzy mając odwiedzić wszystkie podane miejsca w danymi rejonie muszą tak dobrać kolejność ich odwiedzania aby pokonać jak najkrótszą trasę.

 • 5) Wyszukiwanie najkrótszej i najszybszej trasy odbywa się przy pomocy systemu Google maps oraz tzw. algorytmu zachłannego gdyż system sprawdza wszystkie możliwe kombinacje tras szukając optymalnej pod względem odległości i czasu przejazdu. Mapa systemu Google maps obejmuję swoim zasięgiem cały świat i jest ciągle rozwijana.

 • 6) Pole Szukaj na mapie w prawym górnym rogu mapy może służyć do lokalizacji pojedynczych miejsc (ulic, miast, państw). Wystarczy wpisać nazwę danego miejsca i nacisnąć przycisk Szukaj

 • 7) Dane prezentowane przez system trasa.info udostępniane są na zasadzie tak-jak-jest (AS IS) bez udzielania jakichkolwiek gwarancji czy zapewnień. Rzeczywiste warunki na wyznaczonej trasie mogą różnić się od tych przedstawianych w wyniku robót drogowych, warunków pogodowych, korków lub innych zdarzeń.