Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trasa Kraków - Gdańsk

Kraków i Gdańsk należą do najstarszych i najważniejszych miast w Polsce. Są miastami historycznymi, w których rozgrywały się najważniejsze wydarzenia w dziejach Polski. Stanowią także ważne centra gospodarcze, naukowe, kulturalne i turystyczne. Odległość pomiędzy Krakowem a Gdańskiem wynosi ok. 590 km. Na trasie przejazdu najważniejszymi miastami są: Częstochowa, Łódź, Włocławek, Toruń, Kutno, Grudziądz i Starogard Gdański. Podróżując pomiędzy Krakowem a Gdańskiem mamy do wyboru kilka środków lokomocji: własny samochód pociąg, autobus lub samolot.

Podróż samochodem

Najkrótsza i najszybsza trasa wiedzie przez Katowice, Dąbrowę Górniczą, Częstochowę, Łódź, Toruń i Grudziądz. Jadąc tą trasą poruszamy się autostradami: A4 – na odcinku od Krakowa do Katowic i A1- na odcinku od Dąbrowy Górniczej do Gdańska i drogą ekspresową S1 (Wschodnia Obwodnica GOP) – na odcinku od Katowic do Dąbrowy Górniczej. Długość tej trasy  to ok. 595 km, czas przejazdu ok. 7 godzin (bez postojów), koszt paliwa ok. 290 – 350 zł w jedną stronę. Odcinki płatne to autostrada A4 na odcinku Kraków – Katowice i Autostrada  A1 na odcinku Toruń – Pruszcz Gdański. Można również wypróbować alternatywny wariant przez Kielce, Radom i Grodzisk Mazowiecki. Unikamy wtedy płatnego odcinka autostrady A4. Trasa ta jest nieco dłuższa – ok. 670 km. Na jej pokonanie potrzeba ok. 8 godzin (bez postojów) koszt paliwa wynosi ok. 320 – 380 zł.

Chcąc ominąć odcinki płatne możemy wybrać trasę z Krakowa przez Olkusz i Radomsko (droga nr 794), a na odcinku z Torunia do Gdańska drogi krajowe nr 55, 16 i 22 zamiast autostrady A1. Długość tej trasy to ok. 575 km, ale czas przejazdu wynosi ok. 9 godzin (bez postojów), a koszt paliwa ok. 300 – 360 zł.

Podróż pociągiem

Dostępnych jest wiele połączeń kolejowych pomiędzy Krakowem a Gdańskiem, zarówno bezpośrednich, jak i z przesiadkami. Podróż bezpośrednim pociągiem pospiesznym TLK trwa ok. 11 – 12 godzin, cena biletu normalnego w 2 klasie to ok. 78 – 95 zł, w 1 klasie ok. 112 – 135 zł. Dostępne są również połączenia pociągami ekspresowymi, Intercity i Eurocity, ale wymagają one przesiadek. Czas podróży wynosi 12,5 – 14,5 godziny, cena również jest wyższa 180 – 215 zł za wagon 2 klasy.

Podróż autobusem

Pomiędzy Krakowem a Gdańskiem kursuje autobus PKS. Odjeżdża on z Dworca Głównego PKS w Krakowie i kończy kurs na dworcu głównym w Gdańsku. Czas przejazdu wynosi ok. 10,5 godziny, cena biletu normalnego w jedną stronę ok. 100 – 120 zł. Wadą jest mała ilość połączeń – w rozkładzie na 2013 r. zaledwie jedno dziennie.

Można również skorzystać z oferty firmy Polski Bus, oferującą przejazdy autokarowe po korzystnych cenach. Przejazd a Krakowa do Gdańska możliwy jest z przesiadką w Warszawie. Bilet normalny z Krakowa do Warszawy kosztuje ok. 37 – 45 zł, a z Warszawy do Gdańska ok. 47 – 56 zł.

Podróż samolotem

Dostępne jest regularne połączenie lotnicze pomiędzy Krakowem a Gdańskiem. Zaletą połączenia lotniczego jest krótki czas podróży, wadą stosunkowo wysoka cena. Bezpośredni lot trwa ok. 1h 15 min. Cena biletu w jedną stronę to ok. 300 – 350  zł. Połączenia bezpośrednie obsługuje Eurolot. LOT oferuje natomiast połączenie z przesiadką w Warszawie. Cena biletu w jedną stronę ok. 400 – 500 zł.

Pokaż całą trasę
Rozwiń

Informacje dodatkowe:

 • 1) Podane miejsca mogą być zarówno miastami czy miejscowościami ale również państwami czy ulicami. Jeśli system nie jest w stanie rozpoznać miejsca należy opisać je używając dodatkowych danych np. dodając nazwę województwa albo podając pełną nazwę ulicy wraz z numerem. W każdym przypadku należy zawsze podać opis zaczynając od najbardziej szczegółowej części adresu (np. ulicy) a kończąc na najbardziej ogólnej (np. kraj).
  Przykładowo:
  - planując trasę do Bukowiny Tatrzańskiej należy wpisać pełną nazwę tej miejscowości. Miejsce "Bukowina" nie zostanie rozpoznane gdyż w Polsce jest kilka wsi o tej nazwie
  - podobnie planując trasę przez aleję Powstańców Warszawy należy wpisać pełną nazwę tej ulicy czyli "Al. Powstańców Warszawy, Warszawa" tak aby system nie miał problemów umiejscowieniem jej na mapie

 • 2) Pole wyboru Typ wyszukiwania pozwala zdefiniować czy system ma odszukać trasę o najkrótszej długości czy też trasę, którą pokona się najszybciej. W większości sytuacji obie wyznaczone trasy będą się pokrywać.

 • 3) Wyszukiwana trasa może dotyczyć Polski albo dowolnych miejsc w Europie czy świecie.

 • 4) Ideą serwisu trasa.info jest rozwiązanie tzw. problemu komiwojażera czyli problemu przed jakim stoją wędrowni sprzedawcy, którzy mając odwiedzić wszystkie podane miejsca w danymi rejonie muszą tak dobrać kolejność ich odwiedzania aby pokonać jak najkrótszą trasę.

 • 5) Wyszukiwanie najkrótszej i najszybszej trasy odbywa się przy pomocy systemu Google maps oraz tzw. algorytmu zachłannego gdyż system sprawdza wszystkie możliwe kombinacje tras szukając optymalnej pod względem odległości i czasu przejazdu. Mapa systemu Google maps obejmuję swoim zasięgiem cały świat i jest ciągle rozwijana.

 • 6) Pole Szukaj na mapie w prawym górnym rogu mapy może służyć do lokalizacji pojedynczych miejsc (ulic, miast, państw). Wystarczy wpisać nazwę danego miejsca i nacisnąć przycisk Szukaj

 • 7) Dane prezentowane przez system trasa.info udostępniane są na zasadzie tak-jak-jest (AS IS) bez udzielania jakichkolwiek gwarancji czy zapewnień. Rzeczywiste warunki na wyznaczonej trasie mogą różnić się od tych przedstawianych w wyniku robót drogowych, warunków pogodowych, korków lub innych zdarzeń.