Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trasa Warszawa - Praga

Odległość między Warszawą a Pragą w linii prostej wynosi 518 km. Długość trasy samochodowej to ok. 700 km. Wybierając się z Warszawy do stolicy Czech mamy do wyboru podróż własnym autem, autokarem, koleją lub samolotem. Przejazd autobusem jest korzystny cenowo, jednak minusem jest dość długi czas podróży. Podróż koleją może być korzystna cenowo jeżeli skorzystamy z dostępnych promocji i odpowiednio zaplanujemy przejazd. Połączenia lotnicze obsługują tradycyjni przewoźnicy, dlatego trudniej tu o bardzo niską cenę. Własny samochód daje swobodę poruszania się, zwłaszcza, że do wyboru jest kilka tras, podróż taka jest jednak droższa niż autobus lub kolej.

Podróż samochodem

Podróżując z Warszawy do Pragi mamy do wyboru klika tras różniących się długością i czasem dojazdu. Autostrady  i drogi ekspresowe w Czechach są płatne. Można oczywiście znaleźć omijające je drogi alternatywne.

Najkrótsza trasa wiedzie przez Łódź, Wrocław, Kłodzko, i Hradec Kralove. Długość tej trasy to 635 km, czas dojazdu ok. 7 – 8 godz. w jedną stronę bez postojów, szacowany koszt paliwa to ok. 340 – 400 zł. jadąc tą trasą poruszamy się autostradami: A2 w Polsce i D11 w Czechach oraz drogami krajowymi. Nieco szybsza trasa wiedzie przez Piotrków Trybunalski, Częstochowę, Gliwice, Bohumin, Ostravę, Ołomuniec i Brno. Długość tej trasy to ok.  756 km, czas przejazdu ok. 7,5 godziny, szacowany koszt paliwa 380 – 450 zł. Jadąc tą trasą poruszamy się autostradami A 1 w Polsce i A1 w Czechach, drogą ekspresową S8 w Polsce i drogami krajowymi.

Najszybsza i najkrótsza trasa z pominięciem autostrad i dróg płatnych prowadzi równolegle do trasy przez Łódź i Wrocław. Przebiega ona przez Łowicz, Sieradz, Brzeg, Kłodzko i Hradec Kralove. Jadąc tą trasą w Polsce poruszamy się drogami krajowymi nr 92, 14 , 39 i 8, a w Czechach autostradę D11 omijamy drogami nr 33, 11 i 611. Długość tej trasy to ok. 614 km, czas przejazdu w jedną stronę bez postojów ok. 9 -10 godzin, szacowany koszt paliwa ok. 350 – 420 zł.

Podróż pociągiem

Dostępne jest bezpośrednie połączenie Warszawa – Praga obsługiwane przez PKP Intercity. Bilety na miejsca siedzące w ofercie SparDay/SparNight zaczynają się od 24 euro. Czas podróży to ok. 9 – 10 godzin. Chcąc uniknąć opłat za pociągi międzynarodowe możemy spróbować przejazdu kombinowanego z przesiadkami. Rozwiązaniem jest kupienie biletu do ostatniej stacji na terenie Polski, potem tzw. przejściówki pozwalającej na przejazd przez granicę i bilet od pierwszej stacji w Czechach. W kolejach czeskich, zwłaszcza mając czeską kartę zniżkową – In - Kartę, można liczyć na zniżki i oferty promocyjne.

Podróż autobusem

Istnieje kilka połączeń autokarowych pomiędzy Warszawą i Pragą obsługiwanych np. przez Intercars i Almabus. Cena biletu normalnego w jedną stronę to ok. 140 – 170 zł, a w obie strony 260 – 310 zł. Czas podróży to ok. 12 – 13 godzin. Bardzo korzystne ceny ma Polski Bus. Cena biletu na bezpośredni autobus z Warszawy do Pragi wynosi ok. 85 – 100 zł.

Podróż samolotem

Bezpośrednie połączenia pomiędzy Warszawą i Pragą obsługuje polski LOT i czeski Czech Airlines. Czas przelotu to ok. 1,5 godz. Ponieważ połączenia obsługują tradycyjne linie lotnicze trzeba się liczyć z wydatkiem kilkuset złotych w jedną stronę.

Pokaż całą trasę
Rozwiń

Informacje dodatkowe:

 • 1) Podane miejsca mogą być zarówno miastami czy miejscowościami ale również państwami czy ulicami. Jeśli system nie jest w stanie rozpoznać miejsca należy opisać je używając dodatkowych danych np. dodając nazwę województwa albo podając pełną nazwę ulicy wraz z numerem. W każdym przypadku należy zawsze podać opis zaczynając od najbardziej szczegółowej części adresu (np. ulicy) a kończąc na najbardziej ogólnej (np. kraj).
  Przykładowo:
  - planując trasę do Bukowiny Tatrzańskiej należy wpisać pełną nazwę tej miejscowości. Miejsce "Bukowina" nie zostanie rozpoznane gdyż w Polsce jest kilka wsi o tej nazwie
  - podobnie planując trasę przez aleję Powstańców Warszawy należy wpisać pełną nazwę tej ulicy czyli "Al. Powstańców Warszawy, Warszawa" tak aby system nie miał problemów umiejscowieniem jej na mapie

 • 2) Pole wyboru Typ wyszukiwania pozwala zdefiniować czy system ma odszukać trasę o najkrótszej długości czy też trasę, którą pokona się najszybciej. W większości sytuacji obie wyznaczone trasy będą się pokrywać.

 • 3) Wyszukiwana trasa może dotyczyć Polski albo dowolnych miejsc w Europie czy świecie.

 • 4) Ideą serwisu trasa.info jest rozwiązanie tzw. problemu komiwojażera czyli problemu przed jakim stoją wędrowni sprzedawcy, którzy mając odwiedzić wszystkie podane miejsca w danymi rejonie muszą tak dobrać kolejność ich odwiedzania aby pokonać jak najkrótszą trasę.

 • 5) Wyszukiwanie najkrótszej i najszybszej trasy odbywa się przy pomocy systemu Google maps oraz tzw. algorytmu zachłannego gdyż system sprawdza wszystkie możliwe kombinacje tras szukając optymalnej pod względem odległości i czasu przejazdu. Mapa systemu Google maps obejmuję swoim zasięgiem cały świat i jest ciągle rozwijana.

 • 6) Pole Szukaj na mapie w prawym górnym rogu mapy może służyć do lokalizacji pojedynczych miejsc (ulic, miast, państw). Wystarczy wpisać nazwę danego miejsca i nacisnąć przycisk Szukaj

 • 7) Dane prezentowane przez system trasa.info udostępniane są na zasadzie tak-jak-jest (AS IS) bez udzielania jakichkolwiek gwarancji czy zapewnień. Rzeczywiste warunki na wyznaczonej trasie mogą różnić się od tych przedstawianych w wyniku robót drogowych, warunków pogodowych, korków lub innych zdarzeń.