Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trasa Kraków - Katowice

Podróż samochodem

Z Krakowa do Katowic prowadzą dwie główne, alternatywne trasy. Jedna z nich wiedzie płatnym odcinkiem autostrady A4, którym dojechać można bezpośrednio do celu, druga prowadzi przez Wielką Wieś, Jerzmanowice, Olkusz, Bolesław, Dąbrowę Górniczą i Sosnowiec, drogami krajowymi i wojewódzkimi. Obydwie mierzą ok. 80 kilometrów. Zdecydowanie różni się jednak czas przejazdu – w pierwszym przypadku to ok. 50 minut, przy pominięciu autostrady – nawet 1,5 godziny.

Najkrótsza trasa: ze względu na długość trasy i czas jej przejazdu, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z autostrady. Wiąże się to jednak z dodatkową opłatą, która wynosi łącznie 18 zł. Pobór odbywa się w Balicach oraz Mysłowicach – dwukrotnie po 9 zł.

Podróż należy rozpocząć od przejazdu Al. 29 Listopada do ulicy Opolskiej, dalej drogą krajową nr 7 przez ul. Conrada, aż w okolice Centrum Witek. W tym miejscu znajduje się zjazd na autostradową obwodnicę Krakowa, która rozpoczyna ten fragment autostrady A4. Na wysokości lotniska Balice znajduje się pierwszy punkt poboru opłat. Należy kontynuować przejazd autostradą, kolejno w kierunku Chrzanowa i Mysłowic. Autostrada prowadzi aż do katowickiej Alei Roździeńskiego, którą dojechać można do centrum miasta.

Podróż autobusem

Ze stolicy Małopolski do Katowic dotrzeć można również transportem zorganizowanym. Z Regionalnego Dworca Autobusowego w Krakowie kursują autobusy lub busy takich przewoźników jak PKS Limanowa, PKS Oświęcim, Inter czy Uni Bus. Koszt biletu to średnio 12-16 zł w jedną stronę. Zgodnie z rozkładami jazdy, czas podróży wynosi godzinę i 10-20 minut. Większość z nich zatrzymuje się w pobliżu dworca kolejowego w Katowicach.

Podróż pociągiem

Na trasie tej skorzystać można także z transportu kolejowego. Połączenia obsługują Przewozy Regionalne – zwykłe (Regio) oraz pospieszne (InterRegio). W obydwu przypadkach czas podróży jest jednak podobny i wynosi ok. 2 godzin. Cena biletu normalnego w jedną stronę, w drugiej klasie, to 18-20 zł.

Podróż samolotem

Chociaż w Krakowie i Katowicach znajdują się pasażerskie porty lotnicze, regularne loty na tej trasie nie kursują. Jest to zbyt krótki odcinek, by było to opłacalne. Jedyną możliwością jest przelot z przesiadką w Warszawie. Bilet kosztuje jednak ponad 500 zł, a podróż trwa długo, ze względu na czas oczekiwania na samolot ze stolicy do Katowic.

Pokaż całą trasę
Rozwiń

Informacje dodatkowe:

 • 1) Podane miejsca mogą być zarówno miastami czy miejscowościami ale również państwami czy ulicami. Jeśli system nie jest w stanie rozpoznać miejsca należy opisać je używając dodatkowych danych np. dodając nazwę województwa albo podając pełną nazwę ulicy wraz z numerem. W każdym przypadku należy zawsze podać opis zaczynając od najbardziej szczegółowej części adresu (np. ulicy) a kończąc na najbardziej ogólnej (np. kraj).
  Przykładowo:
  - planując trasę do Bukowiny Tatrzańskiej należy wpisać pełną nazwę tej miejscowości. Miejsce "Bukowina" nie zostanie rozpoznane gdyż w Polsce jest kilka wsi o tej nazwie
  - podobnie planując trasę przez aleję Powstańców Warszawy należy wpisać pełną nazwę tej ulicy czyli "Al. Powstańców Warszawy, Warszawa" tak aby system nie miał problemów umiejscowieniem jej na mapie

 • 2) Pole wyboru Typ wyszukiwania pozwala zdefiniować czy system ma odszukać trasę o najkrótszej długości czy też trasę, którą pokona się najszybciej. W większości sytuacji obie wyznaczone trasy będą się pokrywać.

 • 3) Wyszukiwana trasa może dotyczyć Polski albo dowolnych miejsc w Europie czy świecie.

 • 4) Ideą serwisu trasa.info jest rozwiązanie tzw. problemu komiwojażera czyli problemu przed jakim stoją wędrowni sprzedawcy, którzy mając odwiedzić wszystkie podane miejsca w danymi rejonie muszą tak dobrać kolejność ich odwiedzania aby pokonać jak najkrótszą trasę.

 • 5) Wyszukiwanie najkrótszej i najszybszej trasy odbywa się przy pomocy systemu Google maps oraz tzw. algorytmu zachłannego gdyż system sprawdza wszystkie możliwe kombinacje tras szukając optymalnej pod względem odległości i czasu przejazdu. Mapa systemu Google maps obejmuję swoim zasięgiem cały świat i jest ciągle rozwijana.

 • 6) Pole Szukaj na mapie w prawym górnym rogu mapy może służyć do lokalizacji pojedynczych miejsc (ulic, miast, państw). Wystarczy wpisać nazwę danego miejsca i nacisnąć przycisk Szukaj

 • 7) Dane prezentowane przez system trasa.info udostępniane są na zasadzie tak-jak-jest (AS IS) bez udzielania jakichkolwiek gwarancji czy zapewnień. Rzeczywiste warunki na wyznaczonej trasie mogą różnić się od tych przedstawianych w wyniku robót drogowych, warunków pogodowych, korków lub innych zdarzeń.