Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trasa Gdańsk - Berlin

Podróż samochodem

W przypadku najdogodniejszej trasy, Gdańsk i Berlin dzieli 570 kilometrów, na których pokonanie trzeba zarezerwować ok. 6 godzin. Przy średnim spalaniu 7 litrów paliwa na 100 km, podróż nie powinna kosztować więcej, niż 250 zł w jedną stronę.

Przejazd rozpoczyna się od skierowania z centrum miasta w kierunku południowym traktem św. Wojciecha i kontynuowanie jazdy drogą krajową nr 91, która przechodzi w drogę ekspresową S7 w kierunku zachodnim. Następnie zjazd na S6 w kierunku południowym na Swarożyn i Grudziądz, dalej drogą krajową nr 5 i drogą ekspresową S5 do granicy z Niemcami w Świeciu przez Bydgoszcz, Gniezno i Kostrzyn.

Trasa po niemieckiej stronie przechodzi w autostradę A12 (bezpłatną, jak wszystkie drogi w tym kraju). Należy kontynuować jazdę aż do skrzyżowania autostrad A10 z A13 oraz A113 i wybrać tę ostatnią drogę, która prowadzi na północ bezpośrednio do Berlina.

Alternatywna trasa jest krótsza o 70 kilometrów, ale omija drogi ekspresowe i sprawia, że podróż trwa dłużej. W tym przypadku podróż odbywa się drogą krajową nr 6 przez Gdynię, Lębork, Słupsk, Koszalin, Szczecin, do granicy z Niemcami w Kołbaskowie. Następnie niemiecką autostradą A11 do Berlina. Trasa po polskiej stronie jest często bardzo zatłoczona.

Podróż pociągiem

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpośredniego pociągu EuroCity z Gdańska Głównego do Berlin Hauptbahnhof. Podróż trwa poniżej 7 godzin, a bilet kosztuje od 30 euro w jedną stronę.

Możliwa jest również podróż z przesiadką w Poznaniu lub Kutnie. W tym przypadku jednak przejazd trwa ok. 8 godzin (dodatkowo czas oczekiwania na pociąg w miejscowości przesiadkowej).

Podróż autobusem

Przejazdy autokarami z Gdańska do Berlina obsługują tacy przewoźnicy jak EST-Lorek, PKS Warmia, Biacomex czy Eurolines Polska. We wszystkich przypadkach bilet kosztuje 160-190 zł. Autobusy odjeżdżają z dworca PKS przy ul. 3 Maja i docierają do – Portu Lotniczego Berlin-Tegel lub dworca Zentral Omnibus Bahnhof. Czas podróży to 8-11 godzin.

Podróż samolotem

Jedyne bezpośrednie połączenie lotnicze między Gdańskiem i Berlinem oferuje AirBerlin. Samoloty kursują między lotniskami Gdańsk-Rębiechowo i Berlin-Tegel. Podróż trwa zaledwie jedną godzinę. Bilet w jedną stronę to wydatek 300-500 zł w klasie ekonomicznej, a w dwie – 550-650 zł.

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z połączenia LOT lub Lufthansy z przesiadką w Warszawie. Bilet w dwie strony kosztuje 500-600 zł. Należy jednak liczyć się ze znacznie dłuższym czasem podróży, związanym z oczekiwaniem na samolot w Warszawie.

Pokaż całą trasę
Rozwiń

Informacje dodatkowe:

 • 1) Podane miejsca mogą być zarówno miastami czy miejscowościami ale również państwami czy ulicami. Jeśli system nie jest w stanie rozpoznać miejsca należy opisać je używając dodatkowych danych np. dodając nazwę województwa albo podając pełną nazwę ulicy wraz z numerem. W każdym przypadku należy zawsze podać opis zaczynając od najbardziej szczegółowej części adresu (np. ulicy) a kończąc na najbardziej ogólnej (np. kraj).
  Przykładowo:
  - planując trasę do Bukowiny Tatrzańskiej należy wpisać pełną nazwę tej miejscowości. Miejsce "Bukowina" nie zostanie rozpoznane gdyż w Polsce jest kilka wsi o tej nazwie
  - podobnie planując trasę przez aleję Powstańców Warszawy należy wpisać pełną nazwę tej ulicy czyli "Al. Powstańców Warszawy, Warszawa" tak aby system nie miał problemów umiejscowieniem jej na mapie

 • 2) Pole wyboru Typ wyszukiwania pozwala zdefiniować czy system ma odszukać trasę o najkrótszej długości czy też trasę, którą pokona się najszybciej. W większości sytuacji obie wyznaczone trasy będą się pokrywać.

 • 3) Wyszukiwana trasa może dotyczyć Polski albo dowolnych miejsc w Europie czy świecie.

 • 4) Ideą serwisu trasa.info jest rozwiązanie tzw. problemu komiwojażera czyli problemu przed jakim stoją wędrowni sprzedawcy, którzy mając odwiedzić wszystkie podane miejsca w danymi rejonie muszą tak dobrać kolejność ich odwiedzania aby pokonać jak najkrótszą trasę.

 • 5) Wyszukiwanie najkrótszej i najszybszej trasy odbywa się przy pomocy systemu Google maps oraz tzw. algorytmu zachłannego gdyż system sprawdza wszystkie możliwe kombinacje tras szukając optymalnej pod względem odległości i czasu przejazdu. Mapa systemu Google maps obejmuję swoim zasięgiem cały świat i jest ciągle rozwijana.

 • 6) Pole Szukaj na mapie w prawym górnym rogu mapy może służyć do lokalizacji pojedynczych miejsc (ulic, miast, państw). Wystarczy wpisać nazwę danego miejsca i nacisnąć przycisk Szukaj

 • 7) Dane prezentowane przez system trasa.info udostępniane są na zasadzie tak-jak-jest (AS IS) bez udzielania jakichkolwiek gwarancji czy zapewnień. Rzeczywiste warunki na wyznaczonej trasie mogą różnić się od tych przedstawianych w wyniku robót drogowych, warunków pogodowych, korków lub innych zdarzeń.