Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Trasa Kraków - Zakopane

Kraków i Zakopane należą do najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. Kraków cieszy się opinią kulturalnej stolicy Polski i jednego z najpiękniejszych polskich miast. Zakopane jest natomiast zimową stolicą Polski. W sezonie zimowym i letnim ściągają tam rzesze turystów spragnionych jazdy na nartach i górskich wędrówek. Odległość między Krakowem a Zakopanym wynosi ok. 100 km. Z Krakowa do Zakopanego można dostać się własnym samochodem, autobusem lub pociągiem.

Podróż samochodem

Jadąc samochodem z Krakowa do Zakopanego mamy do wyboru w zasadzie tylko jedną trasę tzw. zakopiankę. Przebiega ona przez Myślenice, Rabkę -  Zdrój, Nowy Targ, Biały Dunajec i Poronin. Z Krakowa wyjeżdżamy drogą krajową nr 7 w kierunku Myślenic i jedziemy nią do Chabówki. W Chabówce kontynuujemy jazdę drogą krajową nr 47 aż do samego Zakopanego. W Chabówce możemy skręcić na drogę wojewódzką nr 958 i dojechać do Zakopanego od strony Czarnego Dunajca, Witowa i Kościeliska mijając po drodze wieś Chochołów oraz doliny Chochołowską i Kościeliską. Poważną wadą tej trasy są korki tworzące się w weekendy oraz w sezonie letnim i zimowym. Niemal na całej długości jest to wąska, dwupasmowa droga, z ograniczoną możliwością wyprzedzania. Jedynie na odcinku pomiędzy Stróżą a Lubniem ma status drogi ekspresowej. Korki tworzą się również przy wjeździe do Zakopanego. Przy normalnym ruchu czas przejazdu z Krakowa do Zakopanego wynosi ok. 1,5 – 2 godz., długość trasy ok. 100 km, koszt paliwa ok. 75 – 90 zł.

Wyszukiwarka Google Maps proponuje jeszcze trasę przez Dobczyce, Mszanę Dolną i Rabkę Zdrój. Przebiega ona drogą wojewódzką nr 964 oraz drogami krajowymi nr 28  i 47. Jest to jednak trasa dłuższa, prowadząca wąskimi drogami, dlatego nie można tu liczyć na dużą oszczędność czasu. Długość trasy to ok. 110 km, czas przejazdu ok. 2 godzin, koszt paliwa ok. 75 – 90 zł.

Podróż autobusem

Istnieje bardzo duży wybór połączeń autobusowych z Krakowa do Zakopanego: autobusy PKS i przewoźnicy prywatni. Autobusy PKS i firmy prywatne odjeżdżają z głównego dworca autobusowego w Krakowie przy ul. Bosackiej. Cena przejazdu PKS w jedną stronę to ok. 20 zł. Firma Szwagropol oferuje bilety w cenie 15 – 17 zł, Polski Bus w cenie ok. 15 – 18 zł. Z głównego dworca autobusowego odjeżdżają minibusy firm Majerbus i Maxbus, cena biletu w jedną stronę to ok. 20 zł. Czas podróży wynosi ok. 2 godzin, jeżeli na trasie nie ma korków.

Podróż pociągiem

Z Krakowa do Zakopanego kursują pociągi osobowe, pospieszne oraz pociąg Intercity. Czas podróży jest dłuższy niż autokarem i wynosi minimum 3,5 h (pociąg Intercity lub pospieszny). Jadąc pociągiem osobowym spędzimy w drodze ponad 4 godziny. Cena biletu na pociąg Intercity w kl. 2 to ok. 88 – 100 zł, a w kl. 1 ok. 115 – 140 zł, natomiast bilet na pociąg osobowy kosztuje 25 – 30 zł (Regio).

Pokaż całą trasę
Rozwiń

Informacje dodatkowe:

 • 1) Podane miejsca mogą być zarówno miastami czy miejscowościami ale również państwami czy ulicami. Jeśli system nie jest w stanie rozpoznać miejsca należy opisać je używając dodatkowych danych np. dodając nazwę województwa albo podając pełną nazwę ulicy wraz z numerem. W każdym przypadku należy zawsze podać opis zaczynając od najbardziej szczegółowej części adresu (np. ulicy) a kończąc na najbardziej ogólnej (np. kraj).
  Przykładowo:
  - planując trasę do Bukowiny Tatrzańskiej należy wpisać pełną nazwę tej miejscowości. Miejsce "Bukowina" nie zostanie rozpoznane gdyż w Polsce jest kilka wsi o tej nazwie
  - podobnie planując trasę przez aleję Powstańców Warszawy należy wpisać pełną nazwę tej ulicy czyli "Al. Powstańców Warszawy, Warszawa" tak aby system nie miał problemów umiejscowieniem jej na mapie

 • 2) Pole wyboru Typ wyszukiwania pozwala zdefiniować czy system ma odszukać trasę o najkrótszej długości czy też trasę, którą pokona się najszybciej. W większości sytuacji obie wyznaczone trasy będą się pokrywać.

 • 3) Wyszukiwana trasa może dotyczyć Polski albo dowolnych miejsc w Europie czy świecie.

 • 4) Ideą serwisu trasa.info jest rozwiązanie tzw. problemu komiwojażera czyli problemu przed jakim stoją wędrowni sprzedawcy, którzy mając odwiedzić wszystkie podane miejsca w danymi rejonie muszą tak dobrać kolejność ich odwiedzania aby pokonać jak najkrótszą trasę.

 • 5) Wyszukiwanie najkrótszej i najszybszej trasy odbywa się przy pomocy systemu Google maps oraz tzw. algorytmu zachłannego gdyż system sprawdza wszystkie możliwe kombinacje tras szukając optymalnej pod względem odległości i czasu przejazdu. Mapa systemu Google maps obejmuję swoim zasięgiem cały świat i jest ciągle rozwijana.

 • 6) Pole Szukaj na mapie w prawym górnym rogu mapy może służyć do lokalizacji pojedynczych miejsc (ulic, miast, państw). Wystarczy wpisać nazwę danego miejsca i nacisnąć przycisk Szukaj

 • 7) Dane prezentowane przez system trasa.info udostępniane są na zasadzie tak-jak-jest (AS IS) bez udzielania jakichkolwiek gwarancji czy zapewnień. Rzeczywiste warunki na wyznaczonej trasie mogą różnić się od tych przedstawianych w wyniku robót drogowych, warunków pogodowych, korków lub innych zdarzeń.