Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Informacje ogólne
Zjednoczone Emiraty Arabskie leżą na wschodzie Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską. Sąsiaduje z Arabią Saudyjską, Omanem oraz Iranem (przez wody Zatoki Perskiej. Obecnie kraj zamieszkuje ponad 8 milionów ludzi, z czego większą część populacji stanowią nie rdzenni mieszkańcy, czyli Arabowie, ale emigranci głównie z Półwyspu Indyjskiego i Niziny Hindustańskiej.

Podział administracyjny
ZEA pod względem administracyjnym tworzy siedem emiratów: Abu Zabi, Adżman, Dubaj, Fudżajra, Ras al-Chajma, Szardża oraz Umm al-Kajwan. Na czele każdego z emiratów stoją emirowie.

Środki transportu
ZEA posiada dobrze rozwiniętą sieś dróg i autostrad, na którą składa się 4000 km. W kraju praktycznie nie funkcjonuje natomiast kolej, która jest dopiero budowana. W państwie funkcjonuje transport morski, główne porty zlokalizowane są w Dubaju, w Jebel Ali, Abu Zabi.

W ZEA działa 10 międzynarodowych lotnisk, z których największym jest Dubaj. Rocznie obsługuje się tu prawie 56 milionów pasażerów. Ważnym portem lotniczym jest również Abu Zabi, gdzie rocznie odprawia się 13 milionów ludzi. Największym narodowym przewoźnikiem są linie Emirates Airlines.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do ZEA można polecieć samolotem. Linie Emirates Airlines oferują bezpośrednie loty z Warszawy do Dubaju za około 1700 zł. Rejs trwa około 8,5 godziny.

Wyznaczanie trasy