Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Podstawowe informacje
Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo położone we wschodnim rejonie Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską. Od wschodu kraj otaczają Cieśnina Ormuz i Zatoka Omańska. Państwo graniczy z Arabią Saudyjską, Omanem oraz przez wody Zatoki Perskiej z Iranem. Ukształtowanie powierzchni Emiratów jest w większości nizinne, na wschodzie kraju rozciąga się zaś pasmo gór Al-Hadżar-al-Gharbi. Dużą część nizin zajmuje piaszczysta pustynia Ar-Rab al-Chali.

W skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich wchodzi siedem emiratów, na czele których stoją emirowie. Są to: Abu Zabi, Adżman, Dubaj, Fudżajra, Ras al-Chajma, Szardża oraz Umm al-Kajwan.

Ludność
W Emiratach zamieszkuje ponad 8,2 milionów ludzi. 42% populacji stanowią Arabowie i Persowie. 50% społeczeństwa to imigranci z Półwyspu Indyjskiego i Niziny Hindustańskiej, pozostała część ludności pochodzi zaś z Filipin i innych części Azji Południowo-Wschodniej.

Największe miasta
Największym miastem Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest Dubaj, liczący ponad milion mieszkańców. Na drugim miejscu plasuje się Abu Zabi – stolica kraju z populacją przekraczającą 600 tysięcy ludzi. Inne duże metropolie to Szardża, Al-Ajn, Adżman, Ras al-Chajma i Fudżajra.

Transport
ZEA może pochwalić się dobrze rozwiniętą i komfortową siecią dróg i autostrad, na którą składa się 4000 km. Kolej jest natomiast dopiero w fazie rozwoju. ZEA posiada istotne porty morskie, np. w Dubaju, w Jebel Ali, Abu Zabi.

Na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich działa 10 międzynarodowych lotnisk, z których największym jest Dubaj, obsługujący rocznie blisko 56 milionów pasażerów. Abu Zabi to również istotny port lotniczy – rocznie odprawia 13 milionów ludzi. ZEA posiada pięciu narodowych przewoźników, z których największym są linie Emirates Airlines.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do ZEA można dostać się drogą lotniczą. Linie Emirates Airlines oferują bezpośrednie loty z Warszawy do Dubaju za około 1700 zł. Rejs trwa około 8,5 godziny.

Turystyka
Regionami koncentracji ruchu turystycznego w ZEA są niewątpliwie miasta Dubaj i Abu Zabi. W stolicy kraju można podziwiać między innymi Wielki Meczet Sheikha Zayeda, a także zwiedzić park rozrywki Ferrari Word. W Dubaju zachwyca wieżowiec Burdż Chalifa, największy budynek na świecie oraz Wyspy Palmowe. Wiele cennych zbiorów sztuki znajdziemy natomiast w Muzeum Dubajskim.

Popularne miasta: