Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia ZEA

Kuchnia Zjednoczonych Emiratów Arabskich stanowi mieszankę wielu azjatyckich smaków. Obecnie ZEA zamieszkuje wiele różnych narodowości, z których każda ma swój wkład w regionalne kulinaria. Można tu zatem zaobserwować wpływy chińskie, hinduskie i arabskie. Generalnie kuchnia ZEA opiera się o takie składniki, jak ryby, mięso wielbłądzie, mleko i suszone owoce. Potrawy są wzbogacane o orientalne przyprawy: kardamon, imbir, goździki, szafran czy gałka muszkatołowa.

Tradycyjne dania
Wśród zup najczęściej można spotkać zupę z ciecierzycy z kurczakiem i szafranem. Z mięs w ZEA jada się jagnięcinę, wołowinę i mięso drobiowe. Podaje się je w postaci grillowanej, duszonej lub pieczoną z sosami. Jako dodatek na talerzu znajdziemy pyree z karczochów, kalafior z czosnkiem i pastą sezamową, sałatki z owoców morza. Z ryb często podaje się lucjana w ostrym sosie sezamowym z kaszą cous cous. Oczywiście w ZEA dużą popularnością cieszy się pieczywo typu pita.

Desery i napoje
Wśród deserów warto skosztować ciasto phyllo z miodem, orzechami i cynamonowym sosem angielskim. Z napojów w ZEA królują mocna kawa i herbata. Alkohol ze względu na kulturę islamu nie jest natomiast popularny ani łatwo dostępny (w Emiracie Szardża jest całkowicie zakazany).

Popularne miasta: