Przewodnik po Wrocławiu
Wrocław to miasto położone w południowo-zachodniej Polsce, na Nizinie Śląskiej nad rzeką Odrą i jej czterema dopływami. Wrocław to historyczną stolica Śląska oraz Dolnego Śląska oraz województwa dolnośląskiego.
Wrocław to miasto doskonale rozwinięte. Pod względem ludności zajmuje czwarte miejsce w Polsce – 632 432 mieszkańców oraz piąte pod względem powierzchni – 293 km². Warto wspomnieć, że Wrocław jest również jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich.
Historia
Ludność zamieszkiwała tereny Wrocławia już od VI wieku. O Wrocławiu pisał już Gall Anonim, gdyż w kronice spisanej w latach 1112–1116 Wrocław obok Krakowa oraz Sandomierza zaliczony został do jednej z trzech głównych stolic Królestwa Polskiego. W XIV wieku Wrocław był w posiadaniu czeskich królów. W XVI wieku włączony do Monarchii Habsburgów. W XVIII wieku w wyniku wojen śląskich Wrocław został zdobyty przez króla Fryderyka II i włączony do Prus. W czasie II wojny miasto było zbombardowane, a na mocy konferencji poczdamskiej przekazano Polsce Śląska wraz z Wrocławiem, ludność niemiecką, zamieszkującą tamtejsze tereny która nie opuściła miasta przed oblężeniem Wrocławia, przesiedlono do radzieckiej strefy okupacyjnej w Niemczech.
Atrakcje turystycze
Wrocław to miasto idealne dla osób lubiących zabytkowe budowle i zwiedzanie. Mimo działań wojennych w czasie II Wojny Światowej zachowało się wiele budowli stanie pierwotnym, natomiast część odrestaurowano lub odbudowano zachowując klimat miasta. Będąc we Wrocławiu koniecznie należy zobaczyć: gotycki Stary Ratusz na Rynku oraz także gotyckie kościoły: Archikatedrę św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim (przy niej barokowa kaplica Elektorska według projektu Fischera von Erlacha), Katedrę św. Marii Magdaleny, Katedrę greckokatolicką św. Wincentego i św. Jakuba, Bazylikę św. Elżbiety, Św. Krzyża, NMP na Piasku, św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława, Kościół św. Wojciecha, neogotycki św. Michała Archanioła; ponadto barokowy zespół głównych budynków Uniwersytetu Wrocławskiego z Aulą Leopoldina; neogotycki budynek Dworca Głównego.
Dla miłośników nowych budowli polecamy modernistyczne: Hala Stulecia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, gmach Opery Wrocławskiej, Hotel Monopol, Hala Targowa, Dom Handlowy Braci Barasch, Dom Towarowy Renoma, Dom Towarowy Rudolf Petersdorff (obecnie „Kameleon”) zaprojektowany przez Ericha Mendelsohna, budynki wystawy „Mieszkanie i miejsce pracy” (1929, m.in. dom projektu Hansa Scharouna). W zabytkowych budynkach Browaru Piastowskiego niegdyś przez lata produkowano pyszny napój chmielowy warto zatem także obejrzeć te budowle, obecnie odrestaurowane.
We Wrocławiu mamy także kilka pałacy: Pałac Spätgenów- Pałac Królewski wybudowany w stylu wiedeńskim, w którym obecnie znajduje się Muzeum Miejskie, Pałac Schaffgotschów, Pałac Ballestremów. Ważną informacją jest fakt, iż Wrocław posiada dwa obiekty na liście Pomników Historii. Tytuł ten noszą obiekty uznane za szczególnie wartościowe dla kultury, jest to najwyższe odznaczenie, a obiekty te są pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej. We Wrocławiu takimi budynkami są: Zespół historycznego centrum i wspomniana wcześniej Hala Stulecia.
Wrocław to miasto, gdzie nie można się nudzić. Osoby lubiące zwiedzać mogą podziwiać przepiękne, zabytkowe budowle, a wieczorami, gdy jesteśmy zmęczeni po całym dniu usiąść i odpocząć w jednej z małych kawiarni na Starówce.
Dzieci i rodziców z pewnością ucieszy wizyta w najstarszym i największym zoo w Polsce, które ma także swoją siedzibę we Wrocławiu. Wrocław był organizatorem wielu dużych imprez o randze międzynarodowej, m.in. Mistrzostw Europy w Koszykówce Mężczyzn 1963 i 2009, Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Kobiet 2009, Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn 2012, Mistrzostw Świata w Podnoszeniu Ciężarów 2013. Wrocław wywalczył także prawo do noszenia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.