Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Wrocław - zabytki i atrakcje

We Wrocławiu odwiedzający to miasto mogą podziwiać piękne kamienice i zabytkowe budowle, bo choć w czasie II Wojny Światowej zabudowa bardzo ucierpiała większość budynków odrestaurowano. Przybywający do Wrocławia będą mogli obejrzeć przepiękne gotyckie i barokowe budowle wkomponowane w zabytkowe kamienice.
 
Miejscem, od którego należy rozpocząć oglądanie miasta jest Stare Miasto. Stare Miasto powstało na mocy aktu lokacyjnego w XIII wieku. W tamtym czasie Stare Miasto składało się z tzw. kwartałów. Wówczas wyróżniano cztery – Stare Jatki, Wielki, Kuśnierzy i Kupców. Z czasem Wrocław powiększał swoje granice o kolejne tereny. Kolejnymi kwartałami były obszary Słodowników, Ulicy Walońskiej, Nowe Miasto i Piasek. Jednak w XV wieku nowe tereny zostały dołączono do pierwszych części miasta. Aktualny podział Wrocławia obowiązuje od 1954 roku. Wyznaczano wówczas dzielnice – Stare Miasto, Fabryczna, Krzyki, Psie Pole oraz Śródmieście.
 
Pierwsze kroki turyści zazwyczaj kierują na Rynek Główny, który jest drugim pod względem wielkości rynkiem w Polsce (po Krakowie). Miejsce to ma niepowtarzalną atmosferę. Małe kawiarenki i ogródki piwne zachęcają, aby wstąpić i przez moment napawać się niezwyklym klimatem. To właśnie na wroclawskim rynku znajduje się najstarsza w Europie restauracja - Piwnica Świdnicka. Powstała ona 730 lat temu i stanowiła centrum kulturalne miasta. Decydując się na wypicie kawy w takim miejscu musimy pamiętać, że gościami tej restauracji byli m.in. Chopin, Słowacki, Wybicki, Goethe.
 
Na rynku można spotkać nie tylko turystów z całego świata, ale także kuglarzy, mimów, czasem teatry uliczne czy grajków, którzy umilają czas swoimi występami. Od razu uwagę podróżnych zwraca nowa fonntana, która może wyróżnia się nowoczesnym kształtem kontrastującym z zabytkowymi kolorowymi fasadami kamienic. Fontannę tworzą szklane pionowe płyty, które oblewane są strugami wody i podświetlane od dołu. Warto przyjść na Rynek wieczorem i zobaczyć tę grę świateł i wody na żywo. Na wrocławskim rynku stacjonują także dorożki, którymi można zwiedzać Starówkę.
 
Ratusz na wrocławskim Rynku to symbol miasta. Był on budowany i rozbudowywany przez kilka stuleci począwszy od 1290 roku. Obecny kształt architektoniczny to połączenie renesansowego i barokowego stylu z bogatą ornamentyką. Wieża ratuszowa ma 66 metrów i znajduje się na niej pochodzący z roku 1536 herb miasta oraz zegar astronomiczny z roku 1580. Wewnątrz ratusza można zwiedzać Muzeum Sztuki Mieszczańskiej.
 
Drugą ważną budowlą Wrocławia jest Katedra św. Jana Chrzciciela, która ma 91 m wysokości i 68 m długości, co daje jej tytuł najwyższej wrocławskiej budowli. Archikatedra jest zlokalizowana w najstarszej, zabytkowej dzielicy Wrocławia, czyli w Ostrowie Tumskim.
 
Pierwszy kościół w tym miejscu powstał ok. 1000 r., jednak obecna-gotycka jest już czwartą wzniesioną na to miejsce. Atrakcją dla zwiedzających archikatedrę, oprócz pięknie zdobionych naw, będą ogromne organy. Ponadto wielkie wrażenie wywrze na nas ołtarz, Kaplica Zmartwychwstania oraz płyta nagrobna biskupa wrocławskiego Władysława. Wieże katedry mają po 55 m i są zakończone hełmami. Ważną informacją dla turystów jest to, iż można skorzystać z windy znajdującej się przy wieży północnej, aby podziwiać z góry zapierającą dech w piersiach panoramę Wrocławia.
 
Wracając do zwiedzania Ostrowa Tumskiego, to jeśli już się tam wybierzemy koniecznie trzeba wstąpić do gotyckiego dwupoziomowego kościoła św. Krzyża i św. Bartłomieja, romańsko-gotyckich kościołów św. Idziego i św. Marcina oraz do renesansowo-gotyckiego domu kapituły z XVI. Ostrów Tumski to dzielnica, w której zatrzymał się czas, do dziś gazowe latarnie są zapalane przez zatrudnionego latarnika.
 
Osoby lubiące zwiedzać muzea z pewnością odwiedzą np. Muzeum Archeologiczne, Muzeum Sztuki Mieszczańskiej czy Sztuki Cmentarnej. Dla panów gratką będzie wizyta w Muzeum Militariów, które gromadzi zabytki polskiego i obcego oręża, pamiątki patriotyczne oraz mundury.
 
Wrocław znany jest także z ogromnego, monumentalnego malowidła Wojciecha Kossaka i Jana Styki 120m x 15m, czyli Panoramy Racławickiej. Obraz ten powstał we Lwowie na przełomie lat 1893-1894 dla uczczenia 100 rocznicy insurekcji kościuszkowskiej. W czasie II Wojny Światowej (9.08.1944) panorama została poważnie uszkodzona na skutek bombardowania lotniczego. Dla zwiedzających malowidło powtórnie (po latach magazynowania) zostało udostępnione po 14.06.1985 roku. Panoramę Racławicką warto zobaczyć na własne oczy, bo jest ona jedną z największych panoram na świecie.
 
Miłośnicy nowoczesności powinni odwiedzić Halę Ludową, czyli niezwykłe dzieło konstruktywizmu z początku XX w. Budynek ten jest otoczony rozległymi terenami rekreacyjnymi. Jeśli chcemy chwilę odetchnąć na łonie przyrody to waro wybrać się na północ od Hali, gdzie rozciąga się jeden z najpiękniejszych parków wrocławskich - Park Szczytnicki ze znanym Ogrodem Japońskim. Ogród, jak sama nazwa wskazuje to kawałek Japonii w Polsce, gdyż turyści mogą podziwiać rośliny i zabudowę dokładnie taką, jaka występuje w Kraju Kwitnącej Wiśni.
 
Wrocław jest piękny nie tylko z dołu, ale także z wysoka, tym bardziej że w tym mieście znajduje się największa w Polsce liczba punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę miasta. Turyści z następujących miejsc mogą oglądać Wrocław: z północnej Katedry św. Jana Chrzciciela, wieży Bazyliki św. Elżbiety, Wieży matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, Mostku Czarownic między wieżami Katedry polsko-katolickiej św. Marii Magdaleny.
 
Atrakcją dla dużych i małych będzie wizyta w najstarszym i największym (pod względem liczby wystawianych zwierząt) ogrodzie zoologicznym w Polsce, które znajduje się we Wrocławiu. Na powierzchni 33 hektarów rozlokowano 876 gatunków zwierząt. Na terenie zoo znajdują się także zabytkowe budowle eprezentujące XIX-wieczny historyzm i eklektyzm, np. Domek Nutrii, czy wybiegi is schronienia dla pawianów.
 
We Wrocławiu każdy znajdzie coś dla siebie, to miasto tętni życie kulturalnym i rozrywkowym niezależnie od pory dnia i roku.
Popularne miasta: