Wrocław - pogoda i klimat
Wrocław to miasto zlokalizowane w strefie klimatów umiarkowanych średniej szerokości geograficznej, leży w typie klimatu przejściowego, a co za tym idzie podlega wpływom oceanicznym i kontynentalnym.
Do Wrocławia należy przyjechać najlepiej we wrześniu, bo średnio w tym miesiącu jest najwięcej dni pogodnych, w całym roku takich dni jest 41, natomiast pochmurnych aż 206, z czego większość w listopadzie. Średnie usłonecznienie to 1556 godzin w roku.
Najchłodniejszym miesiącem w roku we Wrocławiu jest styczeń, kiedy to średnia temperatura wynosi -0,4 °C, a najcieplejszym miesiącem jest lipiec +18,8 °C. Średnia roczna temperatura powietrza osiąga +9,0 °C.
Mieszkańcy Wrocławia nie mogą narzekać na często występujące upały, bo ciągu roku występuje 40 dni gorących. Są to takie dni, w których maksymalna temperatura przekracza +25 °C (z czego dziewięć dni jest upalnych, z temperaturą powyżej 30 °C). Lato we Wrocławiu trwa najdłużej, bo aż 114 dni, zima trwa prawie o połowę czasu mniej, czyli 65 dni, a pokrywa śnieżna zalega średnio przez 35 dni w roku.
Prawdziwa mroźna zima także nie gości często we Wrocławiu bo tylko 28 dni mroźnych jest rocznie, kiedy to temperatura maksymalna jest poniżej 0 °C. Miesiącem, w którym notuje się najniższe opady jest luty, natomiast największe średnie miesięczne opady występują w lipcu - 79 mm (lipiec). We Wrocławiu burze występują średnio 25 razy w roku.
Wrocław, tak jak inne większe aglomeracje (Kraków, Warszawa) przejawia cechy klimatyczne związane z podwyższenie temperatury, które określa się mianem „miejskiej wyspy ciepła”. Zdarza się, iż podczas ciepłym, letnich termometr może wskazać nawet dodatkowo ponad 5 °C.
We Wrocławiu występują także zjawiska fenopochodnyc, które są skutkiem lokalizacji miasta na na przedpolu Sudetów. Występują one średnio 18 dni w roku. Możemy je zaobserwować zwłaszcza zimą, kiedy to przy silnym, suchym wietrze dochodzi do gwałtownego wzrostu temperatury powietrza. Taka sytuacja miała miejsce m.in. 21 lutego 1990, gdy temperatura we Wrocławiu wzrosła do +20,1 °C.