Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Wilna

Informacje ogólne i położenie

Wilno to miasto na południowym wschodzie Litwy, stolica tego kraju. Położone na Pojezierzu Wileńskim, nad rzeką Wilią. Zamieszkiwane przez ok. 520 tysięcy mieszkańców i podzielone na 20 dzielnic. Jest krajowym ośrodkiem administracyjnym, gospodarczym, edukacyjnym, kulturalnym i turystycznym.

Podróż samochodem

Na Litwie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h na terenie zabudowanym. Na autostradach maksymalna prędkość to 130 lub 110 km/h, a na drodze dwupasmowej do 110 i 100 km/h. Wyższa wartość obowiązuje w okresie od 1 kwietnia do 1 października. Na drodze asfaltowej można poruszać się z prędkością do 90 km/h, a na pozostałych drogach – 70 km/h. Dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi to 0,4 promila. W przypadku kierowców, którzy posiadają prawo jazdy krócej, niż przez 2 lata, wartość maksymalna wynosi 0,2 promila.

Miasto jest ważnym węzłem komunikacyjnym o znaczeniu krajowym. Z Wilna prowadzą autostrady oraz drogi magistralne – A1 na trasie Wilno-Kłajpeda, A2 – Wilno-Poniewież, A3 – Wilno-granica białoruska, A4 – Wilno-Druskieniki, A14 – Wilno-Uciana oraz A16 – Wilno-Mariampol.

W centrum miasta wyznaczono strefy parkowania, które obejmują większość głównych ulic. Możliwe jest również skorzystanie z parkingów strzeżonych m.in. przy al. Giedymina czy ul. Tilto.

Podróż pociągiem

Dworzec kolejowy znajduje się przy ul. Gelezinkelio. Obsługuje krajowe połączenia z Kownem, Kłajpedą, Mariampolem czy Szostakowem oraz międzynarodowe z Moskwą, Kaliningradem czy Mińskiem. Brak bezpośredniego połączenia z Polską. Możliwy przejazd z przesiadką, np. w Szostakowie.

Podróż autobusem

Dworzec autobusowy znajduje się obok stacji kolejowej. Zatrzymują się na nim pojazdy do i z takich miast jak Warszawa, Gdańsk czy Suwałki, a także do Mińska, Kijowa, Lwowa czy Berlina. Najwięksi litewscy przewoźnicy to Kautra, Busturas czy TOKS.

Podróż samolotem

Ok. 6 kilometrów na południe od centrum miasta znajduje się Port Lotniczy Wilno. Rocznie korzysta z niego ok. 1,5 mln pasażerów. Obsługuje połączenia do wielu europejskich stolic. Loty lokalne nie funkcjonują. Największe linie lotnicze obecne na lotnisku to Ryanair i Wizzair. Do Wilna kursują samoloty LOT i EuroLOT z Warszawy i Krakowa.

Komunikacja miejska

Wilno charakteryzuje bardzo duży udział transportu publicznego. Szacuje się, że niemal połowa mieszkańców do pracy dojeżdża właśnie komunikacją miejską. Do dyspozycji pasażerów jest 60 linii autobusowych i ponad 20 trolejbusowych. Kursują zazwyczaj od 4.00 do północy. Z roku na rok tabor jest coraz bardziej nowoczesny. Bilet normalny kosztuje 1-1,5 lita, dobowy – 6-7 litów, 3-dniowy – 12-15 litów. Można je kupić w kioskach lub u kierowcy (za dopłatą). Jeszcze większy zasięg mają minibusy, którymi na dowolnej trasie można przejechać za kilka litów.

Atrakcje turystyczne

W Wilnie warto odwiedzić Stare Miasto i zobaczyć liczne zabytki – m.in. kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu z XVII wieku (i 40 innych kościołów), Zamek Dolny przy Placu Katedralnym, ratusz, pałac w Werkach, cerkwie, cmentarz na Rossie, gdzie pochowano serce Józefa Piłsudskiego oraz równie istotną dla Polaków Ostrą Bramę z kaplicą z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Wyznaczanie trasy