Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Pogoda i klimat w Wilnie

Wilno położone jest w strefie klimatu umiarkowanie kontynentalnego. Ze względu na silny wpły Morza Bałtyckiego, stolica Litwy nosi cechy klimatu morskiego. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku wynosi +6.1 stopni Celsjusza. Średnia wilgotność powietrza kształtuje się na poziomie ok 80%, natomiast średnia prędkość wiatru w ciągu roku dochodzi do prędkości 3,9 km/godz.

Wilno charakteryzuje się dużą częstotliwością opadów – ulewy zdarzają się właściwie przez cały rok. Średnia suma opadów wynosi 684 mm, natomiast najbardziej deszczowym miesiącem jest lipiec, kiedy to średnia suma opadów wynosi 92 mm. W okresie zimowym maksymalna suma opadów waha się w granicach 38-41 mm.

Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec. Średnia temperatura wynosi wówczas 16,3 stopnie Celsjusza. W zimie najchłodniej jest w styczniu, kiedy to średnia temperatura wynosi -5 stopni Celsjusza. Największe mrozy zanotowano w styczniu 1940 roku. Termometry wskazywały wówczas -37,2 stopnie Celsjusza. Najlepszym okresem na zwiedzanie Wilna są miesiące od maja do września – nie tylko ze względu na przystępną pogodę, ale i możliwość zwiedzania licznych atrakcji turystycznych, które w sezonie zimowym są nieczynne.

Popularne miasta: