Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Wilno – zabytki i atrakcje

Wilno oferuje wiele ciekawych atrakcji oraz zabytków, które podczas wizyty warto zwiedzić. Głównym punktem na mapie miasta jest Stare Miasto, znajdujące się u podnóża góry Zamkowej, Bekieszowej oraz Trzykrzyskiej. W części tej znajdziemy wileński zespół zamkowy, na który składają się Plac Ratuszowy oraz Plac Katedralny. Warto wspiąć się na Górę Zamkową, gdzie znajduje się wspaniały widok na starówkę (wpisana w 1994 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulutowego UNESCO). Tutaj również możemy podziwiać rozmaite średniowieczne fortece oraz inne zabytki sakralne i świeckie. Nie można przegapić wizyty w Muzeum Zamku Górnego, znajdujące się w Wieży Giedymina, gdyż jest to najlepiej zachowany obiekt ze znajdujących się w Wilnie zabytków. 
 
Będąc jeszcze w Starym Mieście warto wybrać się na południe, gdzie znajduje się ulica Zamkowa. Znajdziemy tu m.in. gmach Kolegium Medycznego, gdzie przybywał Juliusz Słowacki, czy kompleks Uniwersytetu Wileńskiego, gdzie nauki pobierali m.in. Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy Czesław Miłosz. W południowej części miasta zachował się również kościół św. Jana, stanowiący bogaty dorobek baroku wileńskiego. 
 
Inne ciekawe miejsca godne odwiedzenia w Wilnie to m.in. Plac Ratuszowy znajdujący się na ulicy Wielkiej, pałac Paców, pałac Chodkiewiczów, cerkwia św. Paraskewy, cerkwia św. Mikołaja, kościół św. Kazimierza z okresu baroku, a także Klasztor Bazylianów, Monaster św. Ducha oraz Sanktuarium Ostrobramskie – znajdujące się na ulicy Ostrobramskiej. 
Popularne miasta: