Przewodnik po Wilnie
Historia miasta
Historia Wilna sięga 15 tysięcy lat, kiedy to na tym rejonie pojawili się pierwsi osadnicy. Byli to jednak wędrowcy, którzy podróżowali pod rozmaitych zakątkach Europy. Pierwszą osadę wybudowano w V wieku, natomiast początku dzisiejszego miasta Wilno datowane są na XIV wiek. Z tego okresu pochodzą pierwsze dokumenty, świadczące o przeniesieniu stolicy z Trok do Wilna, które pozostało najważniejszym ośrodkiem Litwy do dziś.
Miasto rozbudowywano, budując pierwszy drewniany zamek z murami obronnymi. Jeszcze w XIV wieku Wilno zostało jednak spalone przez Krzyżaków. Po tym wydarzeniu rozpoczęto budowę Górnego Zamku, a później Dolnego Zamku, w celu skuteczniejszej ochrony przez najeźdźcami. Warto dodać, że w XIV wieku pojawiły się pierwsze prawa miejskie, potwierdzone przez Kazimierza IV Jagiellończyka.
Rozkwit Wilna przypadł na lata 1500-1700, kiedy to zbudowano mury obronne z dziewięcioma bramami i trzema basztami – obecnie z tamtego budowy pozostała jedynie Ostra Brama. W czasach zygmuntowskich powstała ponadto mennica, most na Wilejce, a także liczne pałace i szpitale. Wybudowano również akademię jezucką, która została później zmieniona w uniwersytet. Wilno po raz kolejny ucierpiało w XVII wieku, kiedy to w wyniku okupacji rosyjskiej zginęło ponad 25 tysięcy ludzi.
Od XVIII wieku do Wilna zaczęli masowo przybywać Żydzi, którzy określali miasto jako „Jerozolima Północy”. W tym czasie Wilno zaczęło rozwijać się kulturowo, jednak regularnie musiało bronić się przez najazdami Rosjan. Ostatecznie ludność żydowska masowo wyemigrowała w trakcie II wojny światowej, w wyniku prześladowań ze strony Niemców, którzy w 1941 roku zbombardowali miasto.
Aktualnie Wilno jest najchętniej odwiedzanym miastem przez turystów – nie tylko na terytorium Litwy, lecz pozostałych krajów bloku wschodniego, sąsiadującymi z Polską od wschodu.
Informacje praktyczne
Telefony alarmowe na terytorium Wilna: Zintegrowany system ratunkowy 112, straż pożarna 01, policja 02, pogotowie 03, informacja telefoniczna 118; 1588 i 1666, pomoc drogowa 1414 lub 1888.
Przestępczość w Wilnie stoi na podobnym poziomie co w naszym kraju. Należy zachować szczególną ostrożność w trakcie zwiedzania kościołów, a zwłaszcza Katedry i Ostrej Bramy. W miejscach tych regularnie dochodzi o kradzieży kieszonkowych, dlatego warto trzymać w bezpiecznym miejscu dokumenty i pieniądze.
Udając się do lokalu gastronomicznego, należy pamiętać, że po godzinie 22 jest całkowity zakaz sprzedaży alkoholu.