Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Wenecji

Informacje ogólne
Wenecja to słynne włoskie miasto położone w północnej części kraju, na 118 wyspach Morza Adriatyckiego oraz na lądzie. Obecnie metropolię zamieszkuje blisko 270 tysięcy ludzi, z czego jedynie około 50 000 mieszka w historycznym rejonie miasta. Malownicza Wenecja, której dzieje sięgają V wieku, przyciąga turystów niecodzienną scenerią wspaniałej, zabytkowej architektury ulokowanej na wodzie, corocznym karnawałem masek i romantycznymi rejsami gondolą.

Podział administracyjny
Wenecja jest stolicą regionu Wenecja Euganejska. Samo miasto podzielono na sześć dzielnic (tak zwanych „sestieri”): San Marco, Castello, Santa Croce, San Polo, Cannare-gio, Dorsoduro. W skład Wenecji wchodzi również dzielnica lądowa (Mestre), połączona z resztą miasta Mostem Wolności. Do 1926 roku była ona osobnym miastem.

Środki transportu
Tak zwana Wenecja właściwa to miasto, które posiada około 150 kanałów i 400 mostów. W historycznej części metropolii głównym środkiem transportu są tramwaje wodne (vaporetto), kursujące co 15 – 20 minut, a także gondole, pełniące funkcje analogiczne do taksówek. Rejs gondolą to dość spory wydatek (około 80 euro), stąd traktuje się go głównie jako atrakcję turystyczną.

Lądowa część miasta jest połączona z wodną za pomocą specjalnej grobli, na której rozciąga się autostrada i linia kolejowa. Mostem (Ponte delia Liberta) można dostać się samochodem na główną wyspę Wenecji i zaparkować na obrzeżach – na Piazzale Roma. Parkingi znajdują się również na wyspie Tronchetto. Oczywiście należy liczyć się w tym wypadku ze sporym wydatkiem – około 20 – 26 euro za każde rozpoczęte 24 godziny.

Inną możliwością jest przedostanie się do Wenecji właściwej koleją. Jest to wygodna alternatywa, zwłaszcza, że tuż przy dworcu znajdują się tramwaje wodne kursujące na Plac świętego Marka.

Pomiędzy lądową i wyspową częścią Wenecji funkcjonują również połączenia wodne, w cenie około 10 euro.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski można dotrzeć do Wenecji drogą lądową lub lotniczą. Pierwsza opcja to podróż samochodem autostradą A4 Triest-Turyn. Odległość do pokonania to około 1300 km (oczywiście zależy z jakiego rejonu Polski). Przejazdy autokarowe oferują linie Eurolines. Inną możliwością jest przelot samolotem – w pobliżu Wenecji znajdują się dwa lotniska Marco Polo i Treviso.

Wyznaczanie trasy