Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Wenecji

Podstawowe informacje
Wenecja to jedno z najbardziej znanych włoskich miast, zlokalizowane w północnym rejonie kraju, na wyspach Morza Adriatyckiego. Stanowi ono stolicę regionu Wenecja Euganejska. Obecnie miasto zamieszkuje około 270 tysięcy ludzi.

Wenecja słynie przede wszystkim ze swojego wyjątkowego usytuowania. Całe zabytkowe centrum miasta zostało bowiem zbudowane na wodzie, można tu podziwiać malownicze kanały i mosty, a głównym środkiem transportu są tramwaje wodne (vaporetto). Ze względu na swoją niecodzienną lokalizację Wenecja jest niewątpliwe ewenementem na skalę światową. Nie bez powodu nazywana jest miastem zakochanych. Romantyczna sceneria i rejs gondolą z pewnością na długo zapadną w pamięć każdemu turyście.

Historia miasta
Wenecja powstała w 452 roku – jej usytuowanie na wyspie miało znaczenie obronne. Miejscowa ludność chciała bowiem obronić się przed najazdem Hunów. Miasto szybko zyskało autonomię i ustanowiono je republiką. Zamieszkiwali tu nie tylko Włosi, ale również Grecy i  Słowianie. W okresie średniowiecza Wenecja była głównym ośrodkiem handlu jedwabiem i wschodnimi przyprawami. Stanowiła ona rodzaj pomostu między światem Zachodu i Wschodu.

W 1797 roku miasto znalazło się pod panowaniem Napoleona, po klęsce cesarza weszło natomiast w skład Austrii. W 1866 roku Wenecja została włączona do zjednoczonego Królestwa Włoch.

Atrakcje turystyczne
Na atrakcje turystyczne Wenecji składają się urokliwe kanały, mosty, zabytkowa architektura oraz lokalne tradycje. Niesłychanie malowniczy jest na przykład Kanał Grande, w kształcie odwróconej litery S oraz Most Westchnień łączący słynny Pałac Dożów z siedemnastowiecznym więzieniem. Serce miasta to natomiast niewątpliwie Plac świętego Marka, przy którym mieści się Bazylika świętego Marka i Pałac Dożów czy Wieża Zegarowa.

Metropolia posiada także liczne zabytkowe kościoły, placyki oraz Teatr La Fenice. Wśród najbardziej znanych, charakterystycznych atrakcji Wenecji należy oczywiście wymienić słynny karnawał masek oraz operę.

Popularne miasta: