Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Wenecja - zabytki i atrakcje

Zabytki
Zabytki Wenecji koncentrują się wokół najstarszej części miasta – Placu świętego Marka, patrona miasta. Plac pochodzi z IX wieku i kilkakrotnie ulegał przebudowie; jest połączony z Pizaettą San Marco, skąd rozciąga się widok na Grande Canale. W obrębie tej części miasta można podziwiać Bazylikę świętego Marka oraz Pałac Dożów, gotycką budowlę spełniającą funkcję siedziby władz.

Z okresu panowania cesarza Bonapartego pochodzi Skrzydło Napoleona (Ala Napoleonica), które zamyka Plac, łącząc dwa budynki Prokuracji, czyli wspaniałego renesansowego pałacu, gdzie w przeszłości zamieszkiwali najważniejsi urzędnicy państwowi - prokuratorzy. Przy Starej Prokuracji mieści się wieża zegarowa, pochodząca z przełomu XV i XVI wieku. Na jej szczycie znajdują się posągi Maurów, niżej zaś Lew świętego Marka i Madonna z Dzieciątkiem. Przy Nowej Prokuracji zlokalizowana jest natomiast Dzwonnica świętego Marka, licząca 99 metrów wysokości.

Ciekawe miejsca
Wśród innych ciekawych miejsc w Wenecji z pewnością warto wymienić zabytkowe kościoły, jak np. Kościół San Giorgio Maggiore. Mieści się on na niewielkiej wyspie, a z jego dzwonnicy roztacza się malowniczy pejzaż całego miasta.

Trudno sobie oczywiście wyobrazić Wenecję bez wspaniałych kanałów i mostów. Największe wrażenie robi oczywiście Wielki Kanał, a także most Rialto nad Kanałem Grande, którego początki sięgają XII wieku. W przeszłości był on wykonany z drewna, obecnie zaś ma postać z kamienia. Na moście znajdują się liczne kramy kupieckie.


Atrakcje turystyczne
Główną atrakcją kojarzącą się z Wenecją jest romantyczny rejs gondolą. Gondolierzy zwykle mają na sobie charakterystyczne stroje – słomiany kapelusz, czarne spodnie i koszulę w pasy. Obecnie gondole spełniają w mieście głównie funkcję turystyczną.

Ponadto Wenecja to miasto wyjątkowego karnawału maskowego, którego tradycja sięga XI wieku. W czasie tego wydarzenia odbywają się zabawy i festiwal teatrów. Karnawał inauguruje tak zwany lot Anioła, czyli zjazd po linie z dzwonnicy znanych osób. Imprezę kończy natomiast bicie dzwonu Bazyliki świętego Marka.

Trzeba pamiętać, że Wenecja to również miasto opery. Mieści się tu najsłynniejszy włoski teatr operowy – La Fenice. Instytucja ta powstała w 1792 roku, a sama jej nazwa wywodzi się od feniksa.

Popularne miasta: