Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Toronto

Informacje ogólne
Toronto jest stolicą Kanady. Leży w południowym Ontario. Liczba ludności miasta sięga prawie 6 milionów, z czego blisko połowa mieszkańców to imigranci. Polacy również stanowią tu liczną grupę etniczną. W Toronto brak jednolitego podziału administracyjnego, a nazwy poszczególnych dzielnic często mają charakter zwyczajowy.

Teren przedmieścia to The 905 Belt (Pas 905). Ponadto zaś wyróżnia się sześć dużych obszarów administracyjnych, czyli: Old Toronto, East York, Etobicoke, Scarborough, North York oraz York. Te z kolei dzielą się na mniejsze dzielnice: The Annex, The Finacial District, The Beaches, Bloor Vest Village, Cabbagetown, Church and Wellesley, Corktown, The Danforth, Deer Park, The Distillery District, Forest Hill Village, Harbourfront, High Park, The Junction, Kensington Market, Korea Town, Lawrence Park, Leslieville, Liberty Village, Little India, Little Italy, North Toronto, Parkdale, Portugal Village, The Railway Lands, Regent Park, Riverdale, Roncesvalles Village, Rosedale, Qeen Street West, St. Lawrence Market, Swansea, The Theatre District, Toronto Islands, Yonge and College, Yorkville.

Podróż samochodem
Ze względu na ogromną powierzchnię Toronto poruszanie się samochodem jest najbardziej dogodną metodą transportu w obrębie miasta. Jednak wjazd do ścisłego centrum metropolii  bywa utrudniony, ponieważ nie ma tu wielu parkingów, a te, które są powszechnie dostępne (głównie podziemne), należą do bardzo drogich. Kosztowne jest również korzystanie z usług pomarańczowych miejskich taksówek.

Komunikacja miejska
Toronto posiada bardzo dobrze rozwiniętą komunikację miejską, a więc sieć autobusów, tramwajów, a także metro. Do wyboru są tu bilety jednorazowego przejazdu, godzinne, tygodniowe lub miesięczne. Cena biletu jednorazowego nie przekracza 3 dolarów. Co ciekawe, przesiadki nie są tu płatne, jeśli wykupi się bilet z opcją „transfer”.

Podróż pociągiem
Toronto jest skomunikowane z innymi miastami Kanady między innymi przy pomocy rozwiniętych połączeń kolejowych. Z dworca Union Station w okolice podmiejskie można dostać się liniami GO Transit, natomiast do innych miast jeździ kolej VIA Rail.

Podróż samolotem
W Toronto znajdują się dwa lotniska: Toronto-Lester B. Pearson i Toronto City Center Airport (YTZ), zlokalizowane na małej wysepce, na którą trzeba przepłynąć promem. Pierwsze z lotnisk położone jest w pobliskim mieście Mississauga i składa się z dwóch terminali.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Toronto można dotrzeć jedynie drogą lotniczą, ponieważ żegluga morska obejmuje w tym wypadku tylko rejsy handlowe. Istnieje oczywiście możliwość odbycia podobnego rejsu na przykład z Wielkiej Brytanii za średnio 700 euro od osoby.

Bezpośrednie loty do Toronto odbywają się z Warszawy i trwają około 10 godzin. Średnia cena biletu waha się w granicach 2500 – 3000 złotych.Ponadto zaś loty z przesiadkami odbywają się również z Krakowa, Poznania, Katowic, Gdańska, Rzeszowa, Szczecina i Bydgoszczy. Obsługują je linie Air Canada, LOT, Lufthansa, Air France czy United Airlines.

Wyznaczanie trasy