Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Strasburga

Informacje ogólne
Strasburg jest najbardziej wysuniętym na wschód miastem Francji, rozciągającym się wzdłuż francusko-niemieckiej granicy na Renie. Ilość jego mieszkańców znacząco wzrosła na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia sięgając liczby 430 tys., do czego znacznie przyczynił się napływ dyplomatów z całego świata piastujących rozmaite stanowiska w Parlamencie Europejskim, który właśnie tu, w okolicach Avenue de l’Europe, posiada swoją główną siedzibę. Historycznym centrum miasta jest otoczona kanałami Grande île z monumentalną Katedrą Notre Dame i ratuszem, zaś tzw. Dzienica Europejska rozciąga się w kierunku północnym, w okolicach Parc de l’Orangerie. 
 
Podział administracyjny
Strasburg dzieli się administracyjnie na 10 dystryktów obejmujących zwykle po 2-3 dzielnice; wyjątkiem są dystrykty znajdujące się w sercu miasta: Centre République, Conseil des XV-Rotterdam oraz Centre Gare. Ścisłe centrum otaczają dzielnice Bourse, Esplanade, Krutenau, Cronenbourg, Hautepierre, Poteries oraz Hohberg, zaś do dzielnic ościennych należą Koenigshoffen, Montagne Verte, Elsau i Meinau. Od południa granic miasta strzegą Neuhof, Stockfeld i Ganzau, od wschodu – Port du Rhin, Neudorf, Schluthfeld i Musau, zaś na północy Strasburga rozciągają się dzielnice Robertsau i Wacken. 
 
Komunikacja miejska
Komunikacja miejska w Strasburgu opiera się na gęstej siatce połączeń tramwajowych obsługiwanych przez przedsiębiorstwo Eurotram. Większość linii zbiega się w centrum – na Grande île – i rozchodzi promieniście w kierunku wszystkich ościennych dzielnic, zapewniając łatwy i szybki dojazd pomiędzy przeciwległymi krańcami miasta. Tramwaje kursują od wczesnych godzin porannych (ok. 4:30) do 1 rano, w godzinach szczytu odjeżdżając co 4-6 minut, w niedziele i święta – co 6-9 minut. Koszt biletu jednoprzejazdowego to 1,60 EUR, zaś bilet 24-godzinny to wydatek rzędu 4,30 EUR. Formą komunikacji miejskiej nakierowaną na turystów są też tramwaje wodne i statki wycieczkowe pływające po kanałach w centrum miasta.
 
Informacje dot. płynności poruszania się po mieście
Władze Strasburga rozwiązały problem zakorkowanych ulic inwestując w świetnie zorganizowany transport publiczny oraz gęstą siatkę ścieżek rowerowych, po których mieszkańcy miasta mogą poruszać się rowerami wypożyczanymi za drobną opłatą w jednym z kilkuset punktów. Wzmożony ruch samochodowy dotyczy w zasadzie jedynie tzw. Dzielnicy Europejskiej, a więc arterii Avenue de l’Europe, Quai Jacoutot, czy Boulevard Pierre Pflimlin, i tu w wakacje robi się jednak luźniej, poruszanie się po Strasburgu przebiega więc na ogół płynnie.
 
Informacje dot. opłat za postój
Bardzo popularnym rozwiązaniem dotyczącym parkowania samochodów okazał się system „Park&Ride” polegający na pozostawianiu pojazdu na jednym ze specjalnie wyznaczonych placów poza centrum (w tzw. strefie zielonej) i przesiadaniu się na komunikację miejską; całodzienny bilet parkingowy to wydatek rzędu 2,90 EUR, w cenę wliczone są jednak 24-godzinne bilety tramwajowe zarówno dla kierowcy, jak i wszystkich jego pasażerów. W dzielnicach skupionych wokół centrum Strasburga (tzw. strefie pomarańczowej) opłata za pierwszą godzinę parkowania wynosi 1,50 EUR, a każda kolejna to koszt 1,30 EUR; w ścisłym centrum (strefa czerwona) pierwsza godzina parkowania kosztuje 1,90 EUR, zaś każda kolejna – 1,70 EUR.
 
Podróż pociągiem
Strasburg nie posiada bezpośredniego połączenia kolejowego z żadnym miastem w Polsce, o ile jednak zależy nam na podróży pociągiem, wygodną opcją może okazać się przelot (zwykle tani) do Paryża i przesiadka na superszybką linię TGV, którą z francuskiej stolicy do „skrzyżowania Europy” dostaniemy się w niewiele ponad 2 godziny. 
 
Podróż samolotem
Obecne żadne komercyjne linie lotnicze nie oferują bezpośrednich transferów z Polski do Strasburga, z większości rodzimych lotnisk dostaniemy się jednak do francuskiego miasta lotami z przesiadką w Amsterdamie, Paryżu, Frankfurcie, Pradze lub Brukseli. Podobne połączenia obsługiwane są przez takie linie lotnicze, jak KLM, Air France, Lufthansa, Czech Airlines oraz Brussels Airlines; większość z nich oferuje transfery z obu lotnisk Warszawy, z Krakowa, Katowic, Gdańska i Wrocławia, zaś koszty biletów wahają się od ok. 650 do ok. 1,700 zł za podróż w obie strony. 
 
Jak dotrzeć z Polski?
Z racji stosunkowo niewielkiej odległości (Strasburg dzieli od południowych granic Polski niespełna 1200 km) do „skrzyżowania Europy” możemy dojechać samochodem w 12-14 godzin, korzystając z szybkich i bezpiecznych autostrad na terenie Niemiec. Dosyć popularną formą podróżowania pozostają nadal autokary kursujące do Strasburga m.in. z Krakowa i Wrocławia, najszybciej i najwygodniej do najbardziej wysuniętego na wschód miasta Francji dostaniemy się jednak samolotem – bezpośredni lot trwa niespełna dwie godziny. 
 
Wyznaczanie trasy