Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Strasburg – zabytki i atrakcje

Zabytki, zwiedzanie
Za najcenniejszy zabytek Strasburga uznano jego starówkę, nazywaną często Grande île (Wielką Wyspą) ze względu na kształt, jaki tej części miasta nadały otaczające ją kanały. Wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dzielnicę charakteryzują dosyć ciasno stłoczone przy wąskich uliczkach zabudowania z czerwonego piaskowca, który na przełomie XVI-XVII wieku stał się popularnym materiałem budowlanym w całej Alzacji. Architektoniczną perłą tego miejsca jest Katedra Notre Dame (kościół Najświętszej Marii Panny), górujący nad miastem za sprawą niemal 80-metrowej wieży, która czyniła z niej najwyższy budynek świata aż do schyłku XIX wieku; budowa monumentalnej świątyni rozpoczęła się w 1176 roku i trwała niemal 300 lat, zaś w XVI wieku pojawił się tu także zegar astronomiczny spełniający swoją funkcję z dużą dokładnością po dziś dzień. 
 
Aby w pełni zakosztować historii Strasburga spod Katedry warto wybrać się spacerem na położony zaledwie dwie przecznice dalej Plac Gutenberga przyozdobiony rzeźbą wynalazcy druku – dzięki temu miejscu turyści mają okazję przypomnieć sobie, iż to właśnie w Strasburgu rozpoczęła się historia powszechnego czytelnictwa.
 
Atrakcje, ciekawe miejsca
Do najciekawszych atrakcji Strasburga należy dzielnica zwana Petit France, dawniej zamieszkała głównie przez rybaków i rzemieślników, po których zakładach pozostały po dziś dzień nazwy poszczególnych ulic. Współcześnie jest to niezwykle urokliwy, tętniący życiem zakątek miasta cieszący się szczególną popularnością wśród turystów ze względu na liczne restauracje, knajpki i sklepiki, w których zakosztujemy smaku prawdziwej Alzacji z jej kulinariami, regionalną sztuką i kulturą obecną chociażby w specyficznym języku, jakim posługują się rdzenni mieszkańcy miasta. Smakoszy zainteresuje również wizyta w dwóch tradycyjnych browarach produkujących znane na całym świecie gatunki piwa – Kronenbourg i Heineken.
 
Podróżą w najnowszą historię miasta będzie z kolei wyprawa do tzw. Dzielnicy Europejskiej usytuowanej w okolicach Parc de l’Orangerie, zdecydowanie różnej w swym charakterze od drewnianej zabudowy Petit France, czy zabudowy z czerwonego piaskowca, jaka dominuje w Grande île – przeważają tu nowoczesne, szklane wieżowce, w których rozlokowano rozmaite organy międzynarodowych instytucji. Najsłynniejszy z nich – ukończony w 1998 roku gmach Parlamentu Europejskiego, nazywany Pałacem Europy – znajduje się na skrzyżowaniu kanału Marne-au-Rhin oraz rzeki Ill; jest on stale otwarty dla zwiedzających, toteż podczas wycieczki można przysłuchać się obradom plenarnym, a nawet spotkać się z pracującymi tu dyplomatami.
 
Wycieczki
W większości biur podróży natkniemy się na oferty zwiedzania Strasburga w ramach wycieczek objazdowych po północnej Francji, zachodnich Niemczech, czy też w formie jednego z punktów trasy „zamków nad Loarą”, u touroperatorów specjalizujących się w wyprawach do Francji nie powinniśmy jednak mieć problemów ze znalezieniem kilkudniowych wypadów dedykowanych „Stolicy Europy”. Koszty tygodniowej wycieczki do Alzacji, w czasie której zwiedzimy nie tylko sam Strasburg, ale również inne ciekawe miejsca regionu, zamyka się zwykle w kwocie 1600-1900 PLN na osobę.
 
Hotele i noclegi
Bogata baza noclegowa Strasburga oferuje opcje dla każdego – znajdziemy tu zarówno pięciogwiazdkowe hotele z zapleczem Spa, jak i młodzieżowe schroniska, hostele, czy niskobudżetowe pensjonaty, oplatające najgęstszą siatką dzielnice Grande île, Gare oraz Orangerie. Obecnie największą popularnością cieszą się obiekty apartamentowe, jak Appartement Saint-Thomas, czy Meublé de Tourisme, oferujące znakomitą relację ceny do standardu pobytu i – przede wszystkim – lokalizację bezpośrednio przy najważniejszych zabytkach miasta, jakiej nie mogą zapewnić swym gościom duże hotele znajdujące się poza ścisłym centrum Strasburga. 
Popularne miasta: