Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Strasburgu

Historia
Strasburg powstał w czasach starożytnych jako osada celtycka, zaś prawa miejskie i swą nazwę zawdzięcza Rzymianom, którzy na tereny dzisiejszej Alzacji dotarli ok. I w. p.n.e.. W roku 500 miasto weszło w skład państwa Franków, zaś w 1262 roku zostało przejęte przez Święte Cesarstwo Rzymskie, które nadało mu status wolnego miasta Rzeszy obowiązujący aż do ostatniej dekady XVIII wieku, pomimo ponownego włączenia w granice Francji na mocy układu z 1681 roku. W tym samym okresie Strasburg został niemal doszczętnie zniszczony przez wielki pożar, infrastruktura miasta została jednak odbudowana na przestrzeni następnego półwiecza przez przybyłych z Francji Hugenotów, którzy przyczynili się do jego gwałtownego rozwoju przemysłowego i technologicznego. Postanowienia traktatu pokojowego po wojnie francusko-pruskiej przywróciły Strasburg Cesarstwu Niemieckiemu w 1871 r., a kolejny konflikt zbrojny – tym razem I wojna światowa – ponownie oddał miasto w ręce francuskie, skąd Niemcy „wydarli” je na 4 lata trwania II wojny światowej (1940-44). W wyniku zbrojnego natarcia gen. Leclerca 23 listopada 1944 Strasburg powrócił w granice Francji, koszty tego zwycięstwa okazały się jednak bardzo wysokie: w 1945 roku, w wyniku niemieckich bombardowań, miasto zostało zniszczone w 55%. Nowy rozdział w jego historii przyniósł rok 1949, kiedy powstała tu Rada Europy – w ślad za pierwszą organizacją zrzeszającą kraje Starego Kontynentu poszły Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz Unia Europejska, której Parlament znajduje się właśnie w Strasburgu.
 
Informacje praktyczne
Położenie Strasburga i jego burzliwa historia przyczyniły się do dzisiejszego, kosmopolitycznego charakteru miasta, w którym językiem urzędowym jest co prawda francuski, w powszechnym użytku pozostaje jednak również niemiecki i alzacki, do których kilka dekad jego politycznej roli dodało również język angielski. Stali mieszkańcy miasta tworzą ok. 300-tysięczną społeczność, obecność dyplomatów z całego świata znacząco podwyższa jednak tutejszą gęstość zaludnienia i przyczynia się do rozwoju obszaru metropolitalnego Strasburga. 
 
Miasto podzielono na 10 dystryktów obejmujących jedną lub kilka dzielnic: Bourse-Esplanade-Krutenau, Centre République, Conseil des XV-Rotterdam, Centre Gare, Cronenbourg-Hautepierre-Poteries-Hohberg, Koenigshoffen-Montagne Verte-Elsau, Meinau, Neudorf-Schluthfeld-Port du Rhin-Musau, Neuhof-Stockfeld-Ganzau oraz Robertsau-Wacken. Wschodnie granice miasta wytycza rzeka Ren, na której przebiega również granica francusko-niemiecka. 
 
Warto zobaczyć
Największą atrakcją architektoniczną Strasburga pozostaje Katedra Najświętszej Marii Panny zwana Katedrą Notre Dame – jeden z najpiękniejszych przykładów sztuki gotyckiej w tym regionie Europy, kuszący turystów nie tylko pięknymi portalami, rozetami i witrażami, ale również działającym po dziś dzień XVI-wiecznym zegarem astronomicznym. Starówka miasta – od 1988 roku figurująca na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO – oferuje ponadto spacer urokliwymi (acz dosyć ciasnymi) uliczkami wiodącymi między zadbanymi kamienicami z czerwonego piaskowca, który zyskał w Alzacji ogromną popularność na przełomie XVII i XVIII wieku. Z racji specyficznego położenia centrum Strasburga nazywa się często Grande île (Wielką Wyspą), jest ono bowiem otoczone siatką kanałów.
 
Obowiązkowym punktem programu przy zwiedzaniu Strasburga jest Petite France z jej kamiennymi uliczkami i drewnianymi domami o konstrukcji szachulcowej, jakie znamy np. nadrzecznej części Gdańska. Dawna dzielnica rzemieślnicza jest obecnie jednym z najbardziej urokliwych zakątków miasta, w którym najpełniej można poczuć charakterystyczny klimat Alzacji z jej kulturowym przemieszaniem, kulinarną różnorodnością i językowym bogactwem.
 
Trudno wyobrazić sobie wycieczkę do Strasburga bez zwiedzenia tzw. Dzielnicy Europejskiej z siedzibami takich instytucji, jak Europejski Trybunał Praw Człowieka, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich, Eurokorpus czy Parlament Europejski; do owej nowoczesnej części miasta dotrzemy ze Starówki tramwajem, ale znacznie ciekawszą formą pierwszego spotkania jest jej obejrzenie z pokładu statku wycieczkowego, kursującego po pobliskich kanałach. 
 
Popularne miasta: