Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Sofii

Podstawowe informacje

Sofia jest stolicą oraz największym miastem Bułgarii. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza mądrość. Miasto leży w śródgórskiej kotlinie, u podnóża masywu górskiego Witosz, nad rzeką Bojanską. Sofię zamieszkuje ponad milion osób, a jej powierzchnia wynosi 1038,8 km kw. Miasto jest chętnie odwiedzane przez turystów. Ładna pogoda utrzymuje się tutaj od czerwca do końca września. Średnia temperatura powietrza wynosi wtedy ok. 25 stopni.

Środki transportu

Port Lotniczy Sofia, zwany także Wrażdebna znajduje się ok. 10 km na wschód od miasta. Obsługuje bezpośrednie połączenia z Warszawy liniami lotniczymi LOT. Do centrum Sofii z lotniska najszybciej dostaniemy się autobusem nr 84 (z terminalu 1) oraz nr 284 (z terminalu 2). Na lotnisku w stolicy Bułgarii znajduje się biuro wiarygodnej korporacji taksówkowej o nazwie „OK”.  Najbezpieczniej zamówić taksówkę w ich biurze i ustalić koszty przejazdu. Za przejazd z portu lotniczego do centrum miasta zapłacimy ok. 12 leva (ok. 26 zł). Należy uważać na taksówki stojące przed lotniskiem, ponieważ wykorzystują one nielegalnie logo firmy „OK”, a za przejazd mini zapłacimy ok. 100 leva (ok. 214 zł).

Dojazd z Polski

Chcąc dotrzeć bezpośrednio z Polski do Sofii mamy do wyboru tylko jedną linię lotniczą LOT. Samoloty odlatują z Warszawy i lot trwa ok. 2 godzin, a bilet kosztuje średnio ok. 600 zł. Lotnisko w Sofii jest oddalone od centrum miasta o ok. 10 km. Na miejscu można skorzystać z komunikacji miejskiej  (autobusów linii nr 84 lub 284) lub taksówki.    Alternatywą może być wypożyczenie samochodu.

Do Sofii możemy dostać się również samochodem, autokarem lub pociągiem. Wybierając ostatnią opcję musimy przygotować się na 30-godzinną podróż z przesiadkami w Breclav i Budapeszcie. Autokarem do stolicy Bułgarii dojedziemy przez cały rok. Cena biletu to ok. 490 zł w obie strony. Wybierając podróż własnym samochodem mamy do wyboru trasę przez Serbię lub Rumunię. Nie możemy wtedy zapomnieć o płatnych autostradach,natomiast czas trwania takiej podróży to ok. 20 godzin.

Wyznaczanie trasy