Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Sofii

Podstawowe informacje

Sofia jest największym miastem Bułgarii i zarazem jej stolicą. Aktualnie w Sofii, która zajmuje powierzchnię 1038,8 km kw., mieszka ponad 1,2 mln osób. Nazwa miasta wywodzi się z języka greckiego i oznacza „mądrość”. Sofia leży w Kotlinie Sofijskiej, u stóp gór Witosza, nad rzeką Bojanską. Miasto jest ważnym centrum komunikacyjnym i gospodarczym. Posiada własne lotnisko i przebiega przez nie pokaźna ilość połączeń kolejowych i drogowych. Ponadto w Sofii swoje siedziby mają największe bułgarskie firmy.

Historia miasta

W VII wieku p.n.e. Sofię zamieszkiwało trackie plemię Serdi. To właśnie ono nadało miastu pierwszą odnotowaną nazwę „Sedrika”. Przez następne lata tereny te były zamieszkiwane przez wiele plemion.  Przed rokiem 441 r. doszło do inwazji Hunów i zniszczenia miasta, które zostało następnie odbudowane przez Bizancjum. Później Serdika trafiła w ręce Słowian, którzy nadali jej ważną rolę w latach Pierwszego Państwa Bułgarskiego. W 1018 r. miasto ponownie przejęło Bizancjum. U schyłku XII wieku Bułgarzy odebrali miasto Bizancjum i zrobili z niego największe centrum handlu Drugiego Państwa Bułgarii. W 1382 r. Serdika została zajęta przez Turków. W tym okresie nadano obecną nazwę miasta, która pochodzi od nazwy bazyliki św. Sofii. W XIX wieku doszło do feudalnego powstania, podczas którego miasto zostało zniszczone. Ostatecznie Bułgaria odzyskała niepodległość w 1879 roku i Sofia została stolicą Trzeciego Bułgarskiego Państwa.

Atrakcje turystyczne

W Sofii znajdziemy wiele zabytków, które są związane z historią miasta m.in. wieżę Serdiki. Będąc w Sofii koniecznie należy zobaczyć również katedrę oraz kryptę Aleksandra Newskiego, bazylikę św. Sofii, cerkiew Bojańską, cerkiew św. Nedelja,  Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa czy meczet Bania Baszi Dżamija.

Miłośnicy historii, przyrody i sztuki również znajdą coś dla siebie i spędzą miło czas na zwiedzaniu tamtejszych obiektów. W Sofii znajduje się m.in. Muzeum Historii, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Człowieka i Ziemi, Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Etnograficzne, Narodowa Galeria Artystyczna oraz Galeria Sztuki Obcej. Natomiast najmłodszych podróżników ucieszy wizyta w ogrodzie zoologicznym, który istnieje od 1888 roku. ZOO ma powierzchnię 230 tys. m kw. i można w nim podziwiać ponad 240 różnych gatunków zwierząt.

Popularne miasta: