Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Sofia - zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki

Sofia, jako stolica Bułgarii, ma nam wiele do zaoferowania. Wśród najważniejszych zabytków tego miasta należy wymienić przede wszystkim bazylikę św. Zofii. Warto także zwiedzić Rotundę św. Jerzego, gdzie nasz wzrok zachwycą freski z IX i X w. Kolejnym miejscem, które należy zobaczyć, jest meczet Bania Baszi Dżamija.

W Sofii można podziwiać także piękne cerkwie, np. cerkiew Bojańska, św. Mikołaja czy Sweta Nedelja. Warto również zwiedzić Sobór św. Aleksandra Newskiego. Miłośnicy wycieczek do muzeum też znajdą coś dla siebie. W Sofii znajduje się m.in. Muzeum Sztuki Socrealizmu i Komunizmu, Narodowa Galeria Sztuki oraz Muzeum Historyczne.

Ciekawe miejsca

Dzieci na pewno ucieszą się z wizyty w ogrodzie zoologicznym, natomiast dorośli miło spędzą czas w Teatrze Narodowym im. Iwana Wazowa. Warto także wybrać się na wycieczkę – 120 km od Sofii  znajduje się jeden ze słynnych zabytków Bułgarii. Chodzi oczywiście o Rilski Monastyr. Jest to kompleks klasztorny z X w. Najważniejszą budowlą jest cerkiew św. Bogurodzicy.

Wycieczki

Większość biur podróży oferuje nam objazdowe wycieczki po Bułgarii, w trakcie których zwiedzimy m.in. Sofię oraz Sozopol czy Burgas. Wyjazd 11-dniowy kosztuje zazwyczaj ok. 1,5-2 tys. zł (razem z biletami wstępu).

Warto samemu zaplanować podróż do Sofii. Za bilet lotniczy w obie strony zapłacimy już od 600 zł – oczywiście można trafić na jeszcze niższe ceny, wszystko zależy od daty rezerwacji biletów. Za nocleg w stolicy Bułgarii zapłacimy średnio 200 zł za noc, jednak można skorzystać także z ofert tańszych obiektów. Noc w hostelu w pokoju wieloosobowym kosztuje niewiele ponad 20 zł.

Będąc w Sofii warto zwiedzić okolice. Polecamy wycieczki do Burgas oraz Warny. Bułgaria słynie również ze swoich kurortów nadmorskich – najsłynniejsze z nich to Słoneczny Brzeg oraz Złote Piaski.

Popularne miasta: