Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Sewilli

Informacje ogólne i położenie

Sewilla to miasto w Hiszpanii, w prowincji Sevilla. Jest stolicą i największym miastem regionu Andaluzji. Położone nad rzeką Gwadalkiwir, połączone kanałami z Oceanem Atlantyckim. Zamieszkiwane przez ok. 704 tysiące mieszkańców. Jest regionalnym ośrodkiem kulturalnym, turystycznym i gospodarczym.

Podróż samochodem

Obowiązujące ograniczenia prędkości to 50 km/h w terenie zabudowanym, na autostradach i drogach ekspresowych – do 120 km/h. W terenie niezabudowanym: w przypadku drogi o więcej, niż jednym pasie w danym kierunku – 100 km/h, na pozostałych – 90 km/h. Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie kierowcy – 0,5 promila.

Obwodnica Sewilli oznaczona jest jako SE-30. Inne ważne trasy to autostrada A-4 łącząca Sewillę z Kadyksem, A-92 do Grenady i Almerii czy A-49 do Huelvy i prowincji Algavre w Portugalii. Poruszanie się po centrum miasta wiąże się z utrudnieniami – wzmożonym ruchem oraz brakiem miejsc postojowych. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z parkingów poza ścisłym centrum.

Podróż pociągiem

Dworzec Santa Justa położony jest ok. 15 minut pieszo od centrum miasta. Trasę tę można pokonać także taksówką (kilka euro za kurs) lub autobusem miejskim linii C-2 i 32. Główny przewoźnik to firma Renfre. Sewilla jest połączona z 17 największymi hiszpańskimi miastami (w tym z Madrytem) systemem szybkiej kolei. Można także skorzystać z tradycyjnych linii, które są tańsze, ale także znacznie wolniejsze.

Podróż autobusem

Miasto posiada dwa duże dworce autobusowe – Plaza de Armas i Prado de San Sebastian. Obydwa znajdują się w centrum miasta. Z pierwszego dojechać można poza Andaluzję – np. do Madryt czy miast Portugalii, drugi obsługuje głównie połączenia regionalne – do Grenady, Malagi i innych miast Andaluzji.

Podróż samolotem

Port Lotniczy San Pablo znajduje się 10 kilometrów na północny wschód od centrum miasta. Rocznie korzysta z niego ok. 4 milionów pasażerów. Obsługuje połączenia lokalne wewnątrz Hiszpanii, a także do takich miast europejskich jak Bruksela, Lizbona, Paryż czy Rzym. Korzystają z niego głównie tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair czy Vueling.

Komunikacja miejska

Transport wewnątrz miasta zapewniają przede wszystkim autobusy przewoźnika Tussam – obejmują całe miasto oraz przedmieścia. Bilet jednorazowy kosztuje 1-1,2 euro. W Sewilli działa tylko jedna linia tramwajowa MetroCentro, składająca się z 5 przystanków. Sieć metra jest rozbudowywana – aktualnie to także jedna linia na trasie Olivar de Quinto-Ciudad Expo.

Atrakcje turystyczne

Najważniejszym zabytkiem i największą atrakcją turystyczną Sewilli jest otoczony ogrodami pałac królewski Alkazar z XI-XIV wieku. Na uwagę zasługują również: jeden z największych gotyckich kościołów na świecie – katedra Najświętszej Maryi Panny z XV-XVI wieku, arena walk byków z muzeum corridy czy malowniczy Plac Hiszpański. Warto odwiedzić także Muzeum Sztuk Pięknych, Muzeum Archeologiczne i Park Marii Luisy.

Wyznaczanie trasy