Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Sardynii

Informacje ogólne
Sardynia to malownicza włoska wyspa na Morzu Śródziemnym, druga po Sycylii pod względem wielkości. Zamieszkuje ją ponad 1,5 miliona ludzi. Wyspa posiada niezwykłą scenerię, długą historię i bogatą tradycję; należy bowiem do tych miejsc, w których odnaleziono najstarsze ślady obecności człowieka na ziemi. Wiek prehistorycznych budowli wyspy (nuragi) szacuje się na kilka tysięcy lat. Ponadto Sardynia może poszczycić się bajecznymi lagunami, skalistymi wybrzeżami oraz zabytkową zabudową miast i miasteczek.

Podział administracyjny
Sardynia wraz z pobliskimi wysepkami tworzy autonomiczny region Włoch. Sama zaś pod względem administracyjnym dzieli się na 8 prowincji. Są to: prowincja Cagliari, Nuoro, Oristano, Sassari,  Carbonia-Iglesias, Medio Campidano, Olbia-Tempio, Ogliastra. Stolicą wyspy jest miasto Cagliari.

Środki transportu
Po Sardynii najlepiej poruszać się samochodem. Na miejscu funkcjonuje wiele wypożyczalni aut, przy czym w sezonie (od maja do sierpnia) trudno liczyć na dogodne ceny, a nawet na dostępność jakiegoś wolnego egzemplarza. Wypożyczenie samochodu to koszt około 120  - 250 euro za tydzień. Sieć dróg jest dobrze rozwinięta, a co więcej, znajduje się tu wiele tras widokowych, które umożliwiają zwiedzanie wyspy. Jedną z najpiękniejszych jest Droga Wschodnia (między Dorgali a Baunei), odcinek drogi krajowej SS 125, obejmująca wschodnie wybrzeże Sardynii. Inne to: droga z Bosy do Alghero (SP 49), dająca możliwość zobaczenia wybrzeża Riwiery Koralowej oraz Strada di Muravera (od Cagliari do Muravera).

Dogodnym środkiem transportu po wyspie są również pociągi, którymi można objechać całą Sardynię. Linie kolejowe przebiegają między najważniejszymi miastami: Cagliari, Sassari, Oristano i Olbia. Ponadto w sezonie wakacyjnym kursują pociągi turystyczne na trasach: Mandas – Arbatax, Isili – Sorgono, Macomer – Bosa, Sassaro – Tempio – Palau.

Na wyspie istnieje bardzo dobrze rozwinięta sieć połączeń autobusowych. Autokary dalekobieżne są obsługiwane przez ARST. Ponadto kursują także linie prywatne, np. Turmo Travel czy Sunlines.

Jak dotrzeć z Polski?
Na Sardynię można dostać się drogą lotniczą. Na wyspie mieszczą się trzy główne międzynarodowe lotniska: Elmas w Cagliari, Fertilia w Alghero oraz Costa Smeralda w Olbii. Bezpośrednie loty do Cagliari organizowane są z Krakowa. Przewoźnikiem w tym wypadku jest Ryanair. Z pozostałych części Polski odbywają się natomiast loty z przesiadkami.

Inną opcją dojazdu jest podróż samochodem. W ten sposób można dostać się samochodem na zachodnie wybrzeże Włoch, a stamtąd promem na wyspę. Transfery tego typu odbywają się np. z Neapolu, Livorno czy Genui. Miejsca docelowe to: Cagliari, Arbatax, Olbia, Golfo Aranci, Santa Teresa di Gallura, Porto Torres.

Wyznaczanie trasy