Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Sardynii

Podstawowe informacje
Sardynia to pod względem powierzchni druga po Sycylii największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Mieści się blisko Korsyki, od której oddziela ją Cieśnina Bonifacio. Ukształtowanie terenu Sardynii jest w większości skaliste, zwłaszcza w okolicach wybrzeży. Na wyspie dominują malownicze góry, ląd jest poprzecinany rzekami, a rajski krajobraz dopełniają wspaniałe laguny.

Sardynia wraz z pobliskimi wyspami tworzy autonomiczny region Włoch. Wyspa posiada własną, wielowiekową historię i bogatą kulturę. Obowiązują tu dwa języki urzędowe: włoski i sardyński. Obecnie wyspę zamieszkuje 1 672 422 ludzi. Kulturową stolicę Sardynii stanowi Cagliari, położone na południowym wybrzeżu, nad malowniczą zatoką.

Historia wyspy
Historia Sardynii sięga XI wieku p. n. e. Wtedy to wyspę zamieszkiwali Ligurowie, którzy zostali następnie wyparci przez Sardenów. Jednocześnie osadzali się tu Fenicjanie, w wyniku czego w VI w. doszło do konfliktu między dwiema nacjami. Wówczas na pomoc Fenicjanom przybyli Kartagińczycy, którzy przejęli władzę nad wyspą. W 238 r. p. n. e. Sardynię zdobyli Rzymianie. Po upadku Cesarstwa, w 465 r., wyspę podbili Wandalowie. W kolejnych wiekach Sardynia znajdowała się pod zwierzchnictwem cesarza Justyniana I, następnie Genui, Pizy i Aragonii. Królestwo Sardynii w 1720 r. przejęła dynastia sabaudzka, natomiast po 1860 roku weszło ono w skład zjednoczonych Włoch.

Atrakcje turystyczne
Sardynia słynie przede wszystkim z bajecznej przyrody, ale także wyjątkowej kuchni i starożytnych zabytków. Można tu zarówno wspaniale wypocząć, jak i zwiedzić wiele fascynujących miejsc; mieszczą się tu bowiem antyczne budowle dawnych Sardenów, średniowieczne miasta i osady rybackie.

Wyspa słynie ze starożytnych kamiennych zabudowań, tak zwanych nuragów. Są to wysokie wieże, które w przeszłości mogły spełniać różnorodne funkcje: zamków, świątyń i grobowców. Najstarsze z budowli datuje się na XV w. p. n. e, a najbardziej okazała budowla – Su Nuraxi – znajduje się w pobliżu miasteczka Barumini.

Warto również odwiedzić Alghero, w północno-wschodniej części Sardynii, gdzie można obejrzeć wspaniałą średniowieczną architekturę. Inne atrakcje wyspy to oczywiście rajskie plaże, laguny, góry i akweny.

Popularne miasta: