Sardynia - zabytki i atrakcje
Zabytki
Najcenniejsze zabytki Sardynii stanowią budowle pochodzące z czasów prehistorycznych, tak zwane nuragi. Są to wysokie kamienne wieże, które w przeszłości prawdopodobnie spełniały funkcje sakralne – mogły być grobowcami lub świątyniami; niektórym przypisuje się również rolę zamków. Większość z nich pochodzi z VIII w. p. n. e; do najbardziej interesujących należą: Nuraghe Santu Antine w okolicy Torralbo, Nuraghe Losa koło Paulilatino oraz Nuraghe Arrubiu nieopodal Orolli. Największym obiektem pośród zabudowań nuorskich jest Su Nuraxi w okolicy Barumini.
Wspaniałą średniowieczną architekturę można z kolei podziwiać w mieście Alghero, w południowo-zachodniej części Sardynii. To katalońskie miasteczko słynie z gotyckiej zabudowy, pośród której uwagę zwraca między innymi kościół świętego Franciszka, mury obronne nad samym morzem czy dzielnica żydowska.
Ciekawe miejsca
Na Sardynii znajdziemy mnóstwo malowniczych i ciekawych zakątków. Jednym z nich jest Jaskinia Neptuna nieopodal miasta Alghero, na półwyspie Capo Caccia. Inne bajeczne miejsce to Półwysep Sinis z dziewiczą fauną i florą. Warto także zobaczyć najgłębszy w Europie wąwóz Gorroppu. Na płaskowyżu Golgo mieszczą się z kolei najpiękniejsze sardyńskie plaże: Cala Goloritze i Cala Sisine.
Atrakcje turystyczne
Z pewnością warto zwiedzić większe sardyńskie miasta. W stolicy – Cagliari – możemy zobaczyć okazałą Bazylikę Nostra Signora di Bonaria czy wieże świętego Pankracego i Słonia. Miasteczko Sassari posiada z kolei najstarszy sardyński uniwersytet; co więcej odbywają się tu interesujące lokalne uroczystości, np. procesja z kilkumetrowymi świecami. W Oristano organizowane są natomiast zawody jeździeckie w epokowych strojach i maskach.
Nie sposób pominąć parku narodowego Gennargentu, gdzie turyści mają okazję podziwiać wiele gatunków zwierząt, jak flamingi, żurawie, kormorany, jelenie, dziki, osły czy rysie. To właśnie tam rosną słynne sardyńskie dęby korkowe. Na terenie parku leży również najwyższa górę Sardynii – Punta La Marmora – wznoszącą się na wysokość 1830 m. n. p. m.