Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Rejkjawiku

Informacje ogólne
Reykjavik to stolica Islandii, kraju usytuowanego w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Miasto jest najdalej na północ wysuniętą stolicą świata. Leży nad Zatoką Faxa, w południowo-zachodniej części wyspy. W wyżynnym ukształtowaniu terenu przeważają gejzery i gorące źródła, od czego pochodzi nazwa Reykjaviku „dymiąca zatoka”. Nad miastem rozciąga się widok masywu Esja, a nieopodal znajduje się wulkan Snaefellsjökull.

Ponadto w okolicach miasta znajduje się słynna trasa turystyczna zwana Złotym Kręgiem, na którą składają się Park Narodowy Thingvellir, Geysir oraz Gullfoss. 40 kilometrów od Reykjaviku usytuowana jest słynna Błękitna Laguna.

W Reykjaviku mieszka około 120 tysięcy ludzi, co stanowi ponad 60% ludności całej Islandii. Powierzchnia miasta wynosi natomiast 274,5 km2. Nie należy ono zatem do dużych metropolii, wręcz przeciwnie sprawia wrażenie nieco prowincjonalnego.

Miasto składa się z dziewięciu dzielnic: Vesturbaer, Miðborg (Centrum, czyli Reykjavik), Hliðar, Haaleiti, Laugardalur, Grafarvogur, Arbaer, Breiðholt, Ulfarsfell.

Samochód
Samochód jest bardzo dogodnym środkiem poruszania się po Reykjaviku. Można go wynająć już na lotnisku. Istnieje kilkadziesiąt firm wypożyczających samochody, np. Hertz Car Rental. Średnia cena wynajmu samochodu to około 120 zł za dzień. Wybierając ten środek transportu, należy pamiętać, że większość mieszkańców miasta porusza się autami i w godzinach szczytu na drogach robi się bardzo tłoczno. Na parkingach miejskich można się spodziewać wysokich opłat.

Kolej
W Reykjaviku podobnie jak w całej Islandii nie istnieje transport kolejowy.

Komunikacja miejska
Autobusy w Reykjaviku poruszają się przede wszystkim na długich trasach. Istnieje tu dobrze rozwinięta komunikacja nie tylko miejska, ale również obejmująca kursy autobusów dalekobieżnych. Przejazd z Reykjaviku do Akureyi kosztuje na przykład 8000 ISK. Miesięczny bilet po aglomeracji to cena 5000 ISK, jednorazowy natomiast 250 ISK. Warto pamiętać, że w mieście nie ma zniżek studenckich. Ciekawostką jest natomiast obecność autobusów wodorowych.

Centralna Stacja Autobusowa w Reykjaviku (BSI) znajduje się przy ulicy Vatnsmyrarvegi 10. Stąd można znaleźć połączenie autokarowe do innych miejsc w kraju, głównie drogą Ring Road, która prowadzi dookoła wyspy. Kursują tu głównie autobusy przedsiębiorstwa Reykjavik Excursions. Osobnym rodzajem połączeń są kursy między Reykjavikiem i Keflavikiem (głównie transfery lotniskowe) obsługiwane przez sieć Flybus.

Samolot
W Reykjaviku funkcjonuje lotnisko, które obsługuje w większości połączenia krajowe i rzadziej międzynarodowe. Te drugie są realizowane przez port lotniczy Keflavik oddalony od stolicy o około 55 km. Pomiędzy miastami funkcjonuje bardzo dobrze rozwinięta komunikacja – taksówki, samochody i autobusy.

Prom
Reykjavik to miasto portowe, do którego można dostać się promem. Firma SMYRIL LINE organizuje rejsy z Danii, Szwecji i Norwegii z przystankiem na Wyspach Owczych.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski najłatwiej dostać się do Reykjaviku drogą powietrzną. Loty na lotnisko Reykajvik Keflavik odbywają się z Warszawy, Krakowa, Katowic, Poznania, Gdańska i Wrocławia. Obsługują je przewoźnicy tacy, jak WOW Air, Icelandair, PLL LOT, Sas, Finnair i Lufthansa. Cena waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Wyznaczanie trasy