Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Rejkjawiku

Podstawowe informacje
Rejkjawik jest stolicą Islandii i jednocześnie największym miastem tego kraju. Zamieszkuje go około 120 tysięcy osób, czyli ponad 60% ludności kraju. Jest to również jeden z najważniejszych regionów turystycznych Islandii. Rejkjawik leży w zachodniej części Islandii, nad Zatoką Faxa.

Historia miasta
Początki miasta sięgają IX wieku. Zostało ono założone przez wikinga Ingolfura Arnarsona, który był również autorem nazwy. Oznacza ona zaś tyle, co „dymiąca zatoka”. Prawa miejskie Rejkjawik uzyskał w 1786 roku. Od początku historii Islandii był to najważniejszy ośrodek polityczno-kulturalny państwa. Tutaj znajdował się gmach parlamentu Althing. W 1911 roku w mieście powstał pierwszy uniwersytet Haskoli Islands. Od 1939 roku domy Rejkjawik są ogrzewane za pomocą energii cieplnej pochodzącej z gorących źródeł. W połowie lat 40. XX wieku powstały tu pierwsze drukarnie i od tej pory miasto drukuje najwięcej książek na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Atrakcje turystyczne
Zabytkowa część miasta znajduje się nad jeziorem Tjörnin, gdzie można obejrzeć domy z XVIII wieku, na przykład Fogetinn z 1752 roku. Centrum Rejkjawiku stanowi natomiast Plac Austurvöllur, przy którym znajduje się gmach historycznego parlamentu Althing oraz kościół luterański z 1776 roku.

Jedną z najbardziej atrakcyjnych turystycznie dzielnic jest Laugardalur, gdzie znajduje się między innymi malowniczy ogród botaniczny Grasagarður Reykjavikur. Niewątpliwą ozdobą miasta jest budowla zwana Perlan, czyli ruchoma restauracja, egzotyczny ogród i sztuczny gejzer w jednym.

Wśród znanych miejsc należy również wymienić luterański kościół Hallgrimskirkja zbudowany z łupków bazaltowych oraz Instytut Arniego Magnussona, w którym przechowywane są manuskrypty słynnych islandzkich sag.

W okolicach Rejkjawiku (40 kilometrów od miasta) znajduje się także znana Błękitna Laguna, czyli przepiękne baseny termalne z krystaliczną i błękitną wodą.

Życie miasta
Rejkjawik jest niewątpliwym centrum kulturalnym Islandii. Znajduje się tu ponad 30 muzeów, w tym Muzeum Narodowe oraz uniwersytet. Metropolia słynie z licznych imprez muzycznych i artystycznych. Miasto posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę gastronomiczną. Liczne lokale, restauracje i puby przyciągają tłumy zwłaszcza młodych ludzi. Rejkjawik słynie z nocnego życia. 

Popularne miasta: