Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Rejkjawik – zabytki, atrakcje, wycieczki i noclegi

Zabytki Rejkjawiku
Reykjavik jest miastem o nowoczesnej, zachwycającej architekturze. Wyróżniają się w niej oryginalne świątynie, restauracje i ogrody. Zabytkowa część miasta usytuowana jest nad jeziorem Tjörnin. Można tu podziwiać historyczną zabudowę z XVIII wieku. Na jeziorze wzniesiono natomiast postmodernistyczny Ratusz.

Centrum Rejkjawiku zajmuje Plac Austurvöllur, na którym znajduje się pomnik Jona Sigurðssona, islandzkiego bohatera narodowego. Przy placu usytuowany jest historyczny gmach parlamentu Althing.

Atrakcje turystyczne
Kolejne ciekawe miejsca to Narodowa Galeria Sztuki oraz znajdujący się nieopodal oryginalny kościół Hallgrimskirkja. Budowla ta jest utrzymana w stylu ekspresjonistycznym, posiada oryginalną wieżę wykonaną z bazaltowych łupków. Przed świątynią znajduje się natomiast pomnik Leifa Erikssona.

Inne znane budowle sakralne Rejkjawiku to luterańska Katedra Domkirkjan w stylu klasycystycznym oraz neogotycki katolicki kościół Landakot pod wezwaniem Chrystusa Króla.

Wśród instytucji kulturalnych, które z pewnością warto odwiedzić, należy wymienić Instytut Arniego Magnussona ze zbiorami manuskryptów islandzkich sag. Ważnym miejscem jest Dom Nordycki, w którym odbywa się większość imprez artystycznych, a także Uniwersytecka Hala Koncertowa.

Swoistym znakiem rozpoznawczym Rejkjawiku jest budowla zwana Perlan (czyli „Perła”) – połączenie ruchomej restauracji, ogrodu z egzotyczną roślinnością oraz sztucznego gejzera. Została ona wzniesiona na gorących źródłach zaopatrujących miasto w energię cieplną.

Ciekawe miejsca
Trudno wyobrazić sobie zwiedzanie Rejkjawiku bez pobytu w tak zwanej dolinie Laugardalur, gdzie znajduje się ogród botaniczny, zoo oraz liczne obiekty sportowe. Warto również zobaczyć Skansen Arbaejarsafn. Można tu zapoznać się z obyczajowością dawnej Islandii – domy wraz z wyposażeniem czy jedyną w Islandii lokomotywę parową.

Wycieczki
Większość turystów odwiedzających Rejkjawik wybiera turystykę indywidualną. Z Polski do stolicy Islandii można się dostać drogą powietrzną. Loty te obsługują przewoźnicy: WOW Air, Icelandair, PLL LOT, Sas, Finnair i Lufthansa.

Najniższa cena lotu z Warszawy w obie strony to obecnie wydatek około 1200 zł. Najdroższe są natomiast loty z Krakowa – średnio około 2400 zł. Ponadto można lecieć z Poznania, Katowic, Gdańska i Wrocławia. Średni czas przelotu to około 6 – 7 godzin z przesiadką. Loty odbywają się na lotniska: Reykjavik Keflavik lub Reykjavik Domestic.

W mieście funkcjonuje kilku touroperatorów oferujących interesujące wycieczki, jak Icelander Tours, Reykjavik Excursions, Vestfjardaleid Travel.


Hotele i noclegi
Turyści wybierają najczęściej noclegi w hotelach. Ceny są zróżnicowane i uzależnione od sezonu. Średnio za nocleg w trzy lub czterogwiazdkowym hotelu zapłacimy od 400 do 800 zł (np. Reykjavik Residence Hotel).

Na drugim miejscu znajdują się pensjonaty. Tu za nocleg można spodziewać się wydatku rzędu 215 – 385 zł (np. Luna Hotel Apartments, Blue House, Laugabjarg Guesthouse). W młodzieżowym hostelu (np. Loft Hostel) za łóżko zapłacimy około 120 – 200 zł. Kwatery prywatne trzeba zapłacić od 160 do 300 zł za noc.

Popularne miasta: