Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Rejkjawiku

Warunki zatrudnienia
W Rejkjawiku pracodawcy zawierają z pracownikami umowy na czas próbny, określony lub nieokreślony. Pierwsza z wymienionych umów może mieć formę ustną, jednak zatrudniający ma obowiązek dopełnić odpowiednich formalności najpóźniej w terminie dwóch miesięcy. Obowiązuje tu ośmiogodzinny system pracy, obejmujący 40 godzin tygodniowo.

W celu legalnego podjęcia pracy Polacy wjeżdżający na wyspę muszą posiadać przy sobie paszport ważny na co najmniej 6 miesięcy, środki finansowe niezbędne do utrzymania oraz uzyskać specjalny numer personalny (kennital), występując o jego nadanie do Narodowego Rejestru Islandii.

Gdzie szukać zatrudnienia?
Zatrudnienie w Rejkjawiku zależy przede wszystkim od znajomości języka i posiadanych kwalifikacji. Jeśli ktoś poszukuje jedynie zajęcia sezonowego i słabo zna język, prawdopodobnie najlepszą opcją będzie dla niego podjęcie pracy fizycznej w sektorze budownictwa lub rybołówstwa. W przetwórniach ryb można zajmować się na przykład ich sortowaniem lub sprzątaniem. Pracy można również poszukiwać na okolicznych farmach.

Osoby znające język angielski (zdecydowana większość Islandczyków nim operuje), mogą poszukać zatrudnienia w licznych w Rejkjawiku restauracjach, hotelach, schroniskach i pubach. Miasto to słynie z intensywnego nocnego życia, stąd stosunkowo łatwo znaleźć zatrudnienie w powyższych branżach na stanowisku kelnera, pokojowego czy recepcjonisty.

Pracy można także poszukiwać w lokalnych marketach sieci Bonus, Kronan i Kostur.

Pomocne instytucje i adresy
Źródłem ofert pracy w Rejkjawiku jest z pewnością urząd pracy (Vinnumidlum Höfudborgarsvædisins), z którego bezpłatnie mogą korzystać wszyscy obywatele UE. Swój oddział w stolicy Islandii mają również Europejskie Służby Zatrudnienia (EURES). Z zakresem ich pomocy można się zapoznać na stronie internetowej dostępnej również w języku angielskim - www.vinnumalastofnun.is/eures.

Z pośrednictwa prywatnych agencji pracy poleca się natomiast korzystanie w sytuacji, gdy poszukuje się pracy wymagającej wysokich kwalifikacji w specjalistycznych zawodach.

W Rejkjawiku cenną pomoc poszukującym zatrudnienia mogą również udzielić lokalne związki zawodowe. Warto także przeglądać gazety, zwłaszcza „Morgunbladid”, „Frettabladid” i „DV”.

Zarobki
Zarobki w Rejkjawiku są zróżnicowane: w przetwórni ryb można liczyć na pensję około 150 000 koron miesięcznie, w gastronomii kelner zarabia 200 000 koron, kucharz zaś 300 000 koron, w lokalnych supermarketach można liczyć na około 125 000 koron. Specjaliści w branżach technicznych zarabiają średnio 400 000 ISK miesięcznie.

Popularne miasta: