Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Monaco

Informacje ogólne
Monaco jest jednym z najmniejszych państw świata, rozciągając się na powierzchni niespełna 2 km² – w Europie mniejsze terytorium zajmuje jedynie Watykan. Graniczy tylko z Francją, z którą pozostaje w ścisłych stosunkach gospodarczych i politycznych, zachowując unię celno-walutową, wspólny język urzędowy i politykę zagraniczną, w ramach której Francja zobowiązała się m.in. do zbrojnego protektoratu Monaco. Głową państwa jest książę pełniący rolę najważniejszego organu władzy wykonawczej i sądowniczej, a także posiadający funkcję ustawodawczą, w której wspiera go Rada Narodowa. Od ponad 700 lat tytuł Księcia Monaco pozostaje dziedzicznym tytułem rodu Grimaldich, a w kolejce do tronu obowiązuje zasad primogenitury.
 
Podział administracyjny
Z racji swoich niewielkich gabarytów Monaco nie jest oficjalnie podzielone na mniejsze jednostki administracyjnie, zwyczajowo wyróżnia się jednak cztery dzielnice: Monte Carlo, Monaco-Ville, La Condamine, oraz Fontvieille.
 
Komunikacja miejska
Komunikacja miejska w Monaco opiera się na pięciu liniach autobusowych kursujących od 7 rano do 21.30, z częstotliwością odjazdów co 8-9 min w dni powszednie oraz co 13-20 min w weekendy i święta. Istnieją również dwie linie specjalne (wieczorna i nocna) kursujące poza godzinami funkcjonowania linii dziennych, a także prom przepływający przez Zatokę Herkulesa kilka razy dziennie, przez 7 dni w tygodniu. Bilet jednoprzejazdowy to wydatek 1,50 EUR, w przypadku intensywnego zwiedzania warto więc zaopatrzyć się w bilet 24-godzinny (koszt to 5 EUR), obowiązujący zarówno na wszystkie linie autobusowe, jak i morski prom.
 
Informacje dot. płynności poruszania się po mieście
Pomimo małej liczby stałych mieszkańców i niewielkich dystansów, jakie dzielą poszczególne dzielnice, ruch samochodowy w Monaco pozostaje dosyć natężony, zwłaszcza latem, gdy do księstwa zjeżdżają turyści z całego świata. Największy tłok panuje wówczas w okolicach najważniejszych atrakcji, sporych przestojów możemy więc spodziewać się na Rue Grimaldi, Boulevard Albert I, czy Boulevard des Moulins.
 
Informacje dot. opłat za postój
W ścisłym centrum miasta samochody mogą parkować jedynie na specjalnie wyznaczonych parkingach, gdzie opłaty za postój obowiązują we wszystkie dni tygodnia i przez całą dobę. Jedna godzina parkowania to wydatek ok. 2,50 EUR, zaś 24-godzinny bilet parkingowy kosztuje ok. 13 EUR. Zdecydowanie taniej wypada taryfa nocna, w ramach której za pozostawienie samochodu na parkingu od 19.00 do 8.00 zapłacimy jedynie 2 EUR.
 
Podróż pociągiem
Połączenia kolejowe stanowią jedną z najwygodniejszych form podróży do Monaco znajdującego się na trasie Marsylia-Ventimiglia; w przyszłości kursować będą tu pociągi dużych prędkości, toteż podróż pomiędzy Niceą a Monaco z obecnych 20 minut może ulec skróceniu do zaledwie kilkunastu. Przejazd z dworca Côte d'Azur do jedynej stacji kolejowej Monaco – Gare de Monaco-Monte-Carlo – to koszt ok. 12 EUR.
 
Podróż samolotem
Monaco nie posiada własnego portu lotniczego, toteż wszystkie trasy samolotowe do owego państwa-miasta prowadzą przez Niceę. Z Polski dostaniemy się tu liniami Lot, Air France, czy KLM, a koszty biletów wahają się od 650 do 1600 PLN w obie strony. Do ceny podróży drogą lotniczą należy doliczyć ok. 80 EUR, o ile z Nicei do Monaco chcielibyśmy dostać się helikopterem.
 
Jak dotrzeć z Polski?
Pomiędzy Polską a Monaco nie istnieją bezpośrednie połączenia lotnicze, toteż najwygodniej dostaniemy się tu pociągiem kursującymi na trasie Marsylia-Ventimiglia, m.in. z oddalonej o 22 km. Nicei; turyści z nieco bardziej zasobnymi portfelami mogą wybrać również lot helikopterem z Aéroport Nice Côte d'Azur do Monte Carlo Heliport, którego koszt to ok. 80 EUR. Z Nicei, Cannes lub włoskiego San Remo dostaniemy się do Monaco również kilkoma liniami autokarowymi, podróż jest jednak znacznie dłuższa i droższa od transferu kolejowego. 
 
Wyznaczanie trasy