Monaco – zabytki i atrakcje
Zabytki, zwiedzanie
Pomimo niewielkiej przestrzeni w Monaco udało się zachować układ charakterystyczny dla większości europejskich miast z bogatą historią – znajdziemy tu centralnie położoną Starówkę, od której kolejnymi kręgami rozchodzą się coraz to bardziej nowoczesne, choć nie całkowicie pozbawione ciekawych zabytków dzielnice.
Sercem państwa-miasta jest wzgórze zwane Skałą Monako z rozpościerającym się na jej grzbiecie Placem Pałacowym, którego wschodnia strona to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych Europy, zachodnią zaś ścianę zamyka Pałac Książęcy, powstały na przełomie XII-XIII wieku jako twierdza rodu Grimaldich. Wnętrza Pałacu pozostają otwarte dla zwiedzających niemal w całości zawsze, gdy jego obecni mieszkańcy – książę Albert II i jego najbliższa rodzina – przebywają poza granicami Monaco. W sąsiedztwie Pałacu – choć już nie przy Placu Pałacowym – usytuowana jest Katedra Monako pod wezwaniem Św. Mikołaja, patrona państwa-miasta; budynek zachwyca przede wszystkim spektakularnymi bramami i mozaiką zdobiącą sklepienie nawy głównej, a zainteresowanie wielu turystów wzbudza krypta z grobowcami wszystkich członków rodziny Grimaldich – tu pochowana została również Grace Kelly, małżonka Księcia Rainera III. Wartą zwiedzenia jest także Kaplica Miłosierdzia znajdująca się przy Place de la Mairie, w której wielbiciele sztuki podziwiać mogą zdobiący sklepienie fresk z Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny oraz drewnianą figurę Chrystusa, obnoszoną po ulicach Monaco w wielkopiątkowych procesjach.
Atrakcje, ciekawe miejsca
Jedną z najbardziej znanych na całym świecie atrakcji mikroskopijnego państwa-miasta jest Kasyno Monako – mekka najbogatszych hazardzistów z całej Europy, której historia sięga połowy XIX wieku; nad księstwem zawisło wówczas widmo ekonomicznego kryzysu związane z utratą podatków z gmin Menton i Roquebrune, oddanych Francji na mocy traktatu z 1848 roku. Pomysł utworzenia luksusowego ośrodka sanatoryjnego z ekskluzywnym kasynem miał pochodzić od Księżny Karoliny, przedsiębiorczej małżonki Księcia Florestana I, która marzyła o stworzeniu profesjonalnej machiny przynoszącej zyski analogiczne do tych, jakie generowały podobne przybytki w Paryżu. Budowę Kasyna rozpoczęto w 1858 roku, zaś obecny kształt zyskało ono w l. 80-tych XIX wieku, kiedy istniejącą bryłę rozbudowano o kolejne sale. Po obejrzeniu Kasyna Monte-Carlo możemy przejść się trasą jednego z najsłynniejszych rajdów samochodowych na świecie, a przy odrobinie szczęścia – obejrzeć przejazd i spotkać się z gwiazdami motoryzacyjnego światka.
Innego rodzaju atrakcją Monaco jest Muzeum Oceanograficzne im. J.Y. Cousteau, założone w 1910 roku przez Księcia Alberta I, słynnego pasjonata oceanografii, który w podziemnych akwariach budynku odtworzył naturalne środowisko bogatej fauny Morza śródziemnego. Wejścia do Muzeum strzeże batyskaf zwany Żółtą Łodzią Podwodną – jeden z najciekawszych eksponatów z historii żeglarstwa i oceanografii. Wielbiciele natury udadzą się także z pewnością na spacer do Ogrodu Egzotycznego, w którym od kilku dziesięcioleci hodowane są endemiczne gatunki śródziemnomorskiej i podzwrotnikowej flory.
Wycieczki
Monaco jest miejscem przeznaczonym dla turystów o zdecydowanie bardziej zasobnych portfelach niż ci, którzy udają się choćby na weekendowe wypady do Paryża, toteż trudno tu liczyć na możliwość zorganizowania niskobudżetowych wczasów na własną rękę. Warto korzystać z pojawiających się w biurach podróży ofert promocyjnych, dzięki którym nie tylko otrzymamy drobne upusty od regularnych cen tutejszych hoteli, ale przede wszystkim unikniemy licznych przesiadek w podróży – Monte Carlo nie posiada lotniska, a tutejszy helioport obsługuje przeloty helikopterów z Nicei, o ile więc nie jesteśmy milionerami posiadającymi własną maszynę, najkorzystniej zdać się na transfery zorganizowane przez doświadczonych turoperatorów. Od dłuższych wczasów zdecydowanie łatwiej zorganizować jednodniową wycieczkę do Monaco, w czasie której z łatwością przemierzymy spacerem całe państwo i zobaczymy jego najciekawsze atrakcje; podobne wypady są szczególnie popularne wśród turystów wypoczywających w Nicei lub Cannes.
Hotele i noclegi
Baza noclegowa Monaco składa się z ponad 2000 hoteli, z czego ponad połowa to obiekty pięciogwiazdkowe; niewiele z nich reklamuje się w internetowych serwisach turystycznych, zazwyczaj posiadają bowiem swoich stałych, wieloletnich klientów. Turyści o nieco mniej zasobnych portfelach znajdą coś dla siebie z nielicznych hotelach trzygwiazdkowych, gdzie ceny noclegu za osobę rozpoczynają się zwykle od 80 EUR, zaś podróżując w większej grupie warto zainteresować się stale powiększającą się ofertą wynajmu apartamentów, która przy kilkudniowym pobycie może okazać się najbardziej atrakcyjną finansowo. O ile wybieramy się do Monaco ze sporym zapasem gotówki, obiektami szczególnie wartymi polecenia będą Hôtel Hermitage (urządzony w zabytkowym pałacu), czy znajdujący się kilka kroków od Kasyna Monte-Carlo Hotel Metropole Monte-Carlo – za noc spędzoną w dwuosobowym pokoju zapłacimy tu od 320 EUR do 3 tys. EUR.