Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Monaco

Historia
Monaco powstało w czasach starożytnych jako osada liguryjska, później zaś zostało przebudowane na port przez Fenicjan i Greków, z których języka pochodzi prawdopodobnie jego nazwa (‘Monoikos’ oznacza Herkulesa posiadającego tylko jedną świątynię). W średniowieczu miasto przechodziło z rąk do rąk, by pod koniec XI wieku znaleźć się w strefie wpływów Republiki Genui, skąd u schyłku XII wieku przybył do Monaco Francesco Grimaldi, uważany za założyciela panującej po dziś dzień dynastii; dokonany przez niego w roku 1297 przewrót zapoczątkował okres walk o wpływy pomiędzy Genuą i rodem Grimaldich, zakończony dopiero w XV wieku uznaniem niepodległości Monaco przez Francję, Królestwo Sardynii i Watykan. W kolejnych stuleciach państwo-miasto znajdowało się pod protektoratami Hiszpanii, Francji i Królestwa Sardynii, odzyskując niepodległość na mocy traktatu wersalskiego z 1861 roku, w którym panujący ówcześnie książę Karol III zrzekł się na rzecz Francji miasteczek Rocquebrune i Menton. Ustalone wówczas granice państwa nie zmieniły się pod dziś dzień, zaś do przyjętej w 1911 roku konstytucji, oddającej pełnię władzy wykonawczej w ręce panującego księcia, wprowadzono jedynie kilka nowelizacji, z których najszerzej dyskutowaną była zmiana zasad sukcesji tronu przyjęta w 2002 roku – wobec trybu życia Alberta II, ówczesnego sukcesora, obawiano się sytuacji, w której z braku legalnego potomka dynastia Grimaldich utraci władzę w Monaco. 
 
Informacje praktyczne
Monaco jest drugim (po Watykanie) najmniejszym państwem świata i – podobnie jak swój apeniński odpowiednik – graniczy z jednym tylko państwem: Francją. Granica lądowa rozciąga się na niemal tej samej przestrzeni, co śródziemnomorskie wybrzeże państewka – obie linie posiadają zaledwie 4 km, a powierzchnia całkowita kraju to niewiele ponad 2 km². Monaco podzielono na cztery dzielnice –  snobistyczne Monte Carlo, książęcą Monaco-Ville, La Condamine, oraz Fontvieille, a wszystkie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch portów miasta – Monaco i Fontvieille – zamienionych w przystanie dla luksusowych jachtów jego mieszkańców. Wyrastający pomiędzy nimi Półwysep Monako stanowi od wieków siedzibę rodu Grimaldich, których pałac jest otwarty dla zwiedzających niemal w całości zawsze, gdy książę Albert II przebywa poza granicami kraju. 
 
Warto zobaczyć
Historycznym sercem państwa-miasta jest położona na tzw. Skale Monako dzielnica Monaco-Ville z pyszniącym się na jej froncie Pałacem Książęcym; wybudowany pod koniec XII wieku jako forteca, pałac zmieniał przez wieki swój kształt i zdobywał nowe, charakterystyczne dla kolejnych stylów zdobienia, pozostając po dziś dzień jedyną siedzibą rodu Grimaldich. Zaledwie kilka przecznic dalej, otoczona eleganckimi kamienicami, wznosi się XIX-wieczna Katedra św. Mikołaja, słynna głównie ze swych spektakularnych bram i pięknej mozaiki zdobiącej sklepienie nawy głównej. W tej samej, południowej części cypla Monaco-Ville znajduje się również Muzeum Oceanograficzne uznawane za jedną z największych atrakcji turystycznych miasta: założone w 1889 roku przez księcia Alberta I – pasjonata flory i fauny Morza Śródziemnego – posiada kilka akwariów prezentujących rozmaite gatunki ryb, sale z eksponatami z historii oceanografii, a także wystawę sztuki o tematyce marynistycznej. 
 
Wizytę w Monaco trudno wyobrazić sobie bez spaceru po Monte Carlo z jego słynnym Kasynem, otaczającymi ogrodami oraz budynkami Opery, Baletu i Hotelu Hermitage. Fanów motoryzacji z pewnością ucieszy także przechadzka wzdłuż trasy Rajdu Monte Carlo, tym bardziej, iż nawet poza sezonem wyścigów można tu oglądać najdroższe samochody świata – zaparkowane niejednokrotnie wprost na ulicach, czekają na powrót właścicieli grających właśnie o gigantyczne kwoty w europejskiej „mekce” hazardu lub posilających się w znakomitej restauracji luksusowego hotelu.  
 
Popularne miasta: