Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny i zakupy w Monaco

Waluta
Choć Monaco nie należy do Unii Europejskiej, posiada unię celną i monetarną z Francją, toteż skorzystano tu z prawa do używania euro jako obowiązującej waluty i zastąpiono nim franka w 2002 roku.
 
Ceny
Z racji swojego prestiżowego charakteru Monaco jest jednym z najdroższych miast na świecie: turystę przyzwyczajonego do kosztów zwiedzania europejskich stolic o zawrót głowy przyprawią już same ceny miejsc noclegowych, rozpoczynające się od 80 EUR za osobę w średniej klasy hotelach, aż do ok. 3 tys. EUR za wynajęcie dwuosobowego pokoju w jednym z najsłynniejszych obiektów. Podobnie wygląda kwestia stołowania się w tutejszych barach i restauracjach – koszt prostego, jednodaniowego posiłku w portowej knajpce rzadko spada poniżej 20 EUR, a za kolację dla dwóch osób w prestiżowej restauracji Hôtel de Paris zapłacimy z pewnością kilkaset euro. Najtańszym sposobem na pożywieniem się jest skorzystanie z licznie rozsypanych na uliczkach Starego Miasta budek oferujących kanapki na ciepło lub zimno (ich kosz to ok. 7-10 EUR).
 
Przykładowe ceny w sklepach:
Chleb: ok. 3 EUR
10 jajejk: ok. 5 EUR
1kg sera żółtego: ok. 12 EUR
1l wina: ok. 70 EUR
 
1l benzyny: ok. 1,80 EUR
 
Gdzie warto robić zakupy
Zarówno mieszkańcy Monaco, jak i przyjeżdżający tu turyści, należą w większości do najbardziej zamożnej grupy Europejczyków, toteż swoje agendy posiada tutaj większość światowej klasy domów mody. Sporo luksusowych butików znajduje się w tzw. Cercle d'Or, do którego przynależy Avenue des Beaux-Arts, podcienia Hôtel de Paris, czy przy Plac du Casino – znajdziemy tu ubrania i galanterię takich marek, jak Gucci, Prada, Hermès, czy Christian Dior. Nieco mniej elitarne, ale nadal bardzo drogie i pełne przepychu, pozostają centra handlowe Métropole, Allées Lumières i Fontvielle położone w północnej części Monte Carlo, czy galeria Boulevard des Moulins znajdująca się nieopodal Ogrodu Japońskiego. 
 
W poszukiwaniu pamiątek i drobnych upominków najlepiej trzymać się Starego Miasta, gdzie znajdziemy najwięcej sklepików z niedrogimi bibelotami, koszulkami, czapkami itp. Sporo tego typu przybytków skupia się wokół Placu Pałacowego, gdzie latem pojawiają się również stragany i stanowiska ulicznych artystów, u których możemy zakupić obrazki lub ręcznie robioną biżuterię. 
 
Popularne miasta: