Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Malmo

Informacje ogólne
Malmo to miasto położone w południowej Szwecji, będące częścią transgranicznego regionu Öresund. Ta malownicza, portowa metropolia mieści się nad cieśniną Öresund i jest połączona mostem z oddaloną od niego o 27 km Kopenhagą, stolicą Danii. Obecnie miasto zamieszkuje 280 415 ludzi.

Podział administracyjny
Pod względem administracyjnym Malmo jest podzielone na pięć jednostek administracyjnych. Są to: Stadsområde Norr, Innerstaden,  Väster, Söder i Öster.

Środki transportu
Samochód
Po mieście można z powodzeniem poruszać się samochodem. Przebiegają tu drogi europejskie, krajowe i lokalne. Wszystkie są w bardzo dobrym stanie. W centrum miasta umieszczone są parkometry. Można płacić gotówką (bilonem) lub esemesem. Warto pamiętać, że za parkowanie w niedozwolonym miejscu grozi nam kara około 400 - 700 koron.

Środki komunikacji miejskiej
Jeśli chodzi o środki komunikacji miejskiej, w Malmo jeżdżą autobusy Skånetrafiken. Trasa przebiega tu między stacją centralną, stacją Triangel i Placem Gustawa Adolfa. Bilet jednorazowy (godzinny) kosztuje około 20 koron. Można również wykupić bilet 24 lub 72-godzinny. Komunikacja miejska dla dzieci do 7 lat jest bezpłatna. W okresie letnim w mieście kursuje dodatkowo autobus turystyczny, który codziennie wyjeżdża z dworca o 12.00.

Rower
Bardzo często wybieranym środkiem transportu w Malmo jest rower. Istnieje tu bardzo dobrze rozwinięta sieć tras rowerowych. Problemem może być jednak zaparkowanie pojazdu w dozwolonym miejscu, stojaków rowerowych jest bowiem zdecydowanie za mało.

Jak dotrzeć z Polski?
Malmo posiada bardzo dobre połączenie z całą Europą. W okolicy znajdują się dwa duże międzynarodowe lotniska: w Sturup pod miastem oraz port lotniczy w pobliskiej Kopenhadze. Połączenia z Warszawy, Gdańska i Katowic do Malmo obsługują tanie linie lotnicze Wizzair. Z kolei na lotnisko Kastrup można dostać się z Polski liniami LOT lub SAS, a następnie pociągiem do Malmo.

Ponadto do miasta można dojechać samochodem, przejeżdżając z Kopenhagi mostem nad cieśniną Öresund. Najdogodniej dopłynąć promem do stolicy Danii, a następnie trasą E20 przejechać do Malmo. Ten odcinek drogi zajmuje zaledwie 15 minut, należy jednak pamiętać o opłatach za przejazd mostem (około 40 euro).

Inną opcją jest wybór drogi morskiej. W wypadku korzystania z promu, trzeba pamiętać, że obecnie nie ma bezpośredniego połączenia między Malmo a Polską. Można natomiast popłynąć ze Świnoujścia do Ystad, a stamtąd dostać się do Malmo pociągiem. Podróż trwa około 50 minut.  
 

Wyznaczanie trasy