Praca i zarobki w Malmo
Formalności
Podjęcie pracy w Malmö nie wymaga posiadania pozwolenia na zatrudnienie, ponieważ Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej. Jeśli jednak ktoś ma zamiar podjąć pracę na stałe, musi zwrócić się do Szwedzkiego Urzędu Migracyjnego o pozwolenie na pobyt powyżej 90 dni. W tym celu należy przedłożyć ofertę przyszłej pracy lub zawartą już umowę z pracodawcą.
Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie się w Urzędzie Skarbowym w Malmö i uzyskanie specjalnego personnummer, czyli numeru identyfikacji podatkowej i peselu w jednym. Po sześciu miesiącach od pobytu w mieście numer ten zostaje uznany za stały.
Gdzie szukać pracy?
W Malmö można poszukiwać tymczasowego zatrudnienia w charakterze opiekunki do dzieci lub osób starszych i chorych. Ponadto poszukiwane są osoby do prowadzenia domu i sprzątania, również do pracy przy oczyszczaniu miasta. Zajęcia tego typu nie wymagają bardzo dobrej znajomości języka.
Wakaty znajdują się w branży budowniczej i wykończeniowej, a także samochodowej (np. w charakterze mechanika lub lakiernika). Inne sektory, w których stosunkowo łatwo znaleźć pracę, to gastronomia i transport. Oczywiście poszukiwani są również informatycy, lekarze i pielęgniarki.
Zarobki
W budownictwie wykwalifikowany pracownik z doświadczeniem, bez znajomości języka zarabia średnio 124 korony za godzinę. Osoba zajmująca się oczyszczaniem miasta może liczyć na około 15 tysięcy koron miesięcznie.
W sprzedaży bezpośredniej średnia pensja to około 20 tysięcy koron. Sprzątaczka zarabia poniżej 100 koron za godzinę. Średnia płaca to około 20 tysięcy SEK miesięcznie. Najwięcej zarabiają specjaliści branży IT (około 25 tysięcy koron) i lekarze (ponad 30 000 SEK).
Przydatne adresy i instytucje
Przydatnym źródłem ofert pracy jest Publiczny Urząd Pracy (Arbetsförmedlingen), portale internetowe: assistera.com, ework.eu oraz jobindex.dk, portale polonijne: www.poloniainfo.se czy www.szwecja24.info.