Przewodnik po Malmö
Podstawowe informacje
Malmö to trzecia pod względem liczby ludności szwedzka metropolia, usytuowana nad cieśniną Öresund, w prowincji Skania, w południowej Szwecji. Jest to miasto portowe, połączone wybudowanym w 2000 roku mostem z Kopenhagą, stolicą Danii, z którą tworzy transgraniczny zespół portowy. Malmö liczy 280 415 mieszkańców. Sama nazwa wywodzi się od słów „malm”, które znaczy tyle, co „drobne skały”, „piasek” oraz „högar”, czyli „kopce”. Oznacza ona zatem „kopce piasku”.
Metropolia jest miastem wielokulturowym – jej mieszkańcy wywodzą się z różnych rejonów świata i posługują się różnymi językami. Pod względem administracyjnym dzieli się na pięć jednostek administracyjnych (stadsområde): Väster, Innerstaden, Norr, Söder i Öster. Miasto stanowi istotny węzeł komunikacyjny i handlowy całej Skandynawii.
Historia miasta
Dzieje miasta sięgają XII wieku. Prawa miejskie Malmö uzyskało w 1436 roku za panowania króla Eryka Pomorskiego. W przeszłości miasto należało do Hanzy i było ważnym portem handlowym, przodowało również w zakresie eksportu ryb. Aż do połowy XVII wieku metropolia była własnością Danii. W 1658 roku znalazło się pod patronatem Szwecji.
W XVII stuleciu Malmö przeszło burzliwe dzieje kolejnych epidemii i duńskich oblężeń. W XIX wieku miasto stało się ośrodkiem przemysłowym. W II połowie XX wieku z miasta przemysłowego przeistoczyło się natomiast w istotny ośrodek kulturowy, oferujący jednocześnie urozmaiconą rozrywkę. Przede wszystkim zaś zdobyło przodującą pozycję w rozwoju nowoczesnych technologii.
Atrakcje turystyczne
Jeśli chodzi o zabytkowy charakter miasta, warto pamiętać, że jego zabudowa jest ściśle związana z hanzeatycką przeszłością. Malmö znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Można tu zatem obejrzeć np. gotycki kościół świętego Piotra.
Podczas pobytu w mieście można obejrzeć również XVI-wieczny zamek Malmöhus czy miejski Ratusz. Swoistą wizytówką Malmö jest natomiast najwyższy budynek mieszkalny w Szwecji, czyli Turning Torso, liczący 190 m. wysokości. Mimo że został on ukończony dopiero w 2005 roku, bardzo szybko harmonijnie wpisał się w miejską panoramę.
Do turystycznych atrakcji miasta niewątpliwie należą również jego obiekty sportowe – liczne stadiony i hale widowiskowe, np. Malmö Stadion.