Mapa Lublany
Informacje ogólne
Lublana to stolica Słowenii, położona nad rzeką Lublanicą w otoczeniu alpejskiego krajobrazu. Miasto jest niewielkie, zamieszkuje je niecałe 270 tysięcy ludzi, ale metropolia przyciąga rzesze turystów z całego świata. Lublana ma bowiem do zaoferowania wiele interesujących zabytków, a także zaciszne tereny rekreacyjne, jak Park Tivoli czy nadrzeczne deptaki.
Podział administracyjny
Lublana jest podzielona na kilkanaście dzielnic: Center (śródmieście), Bežigrad, Črnuče Dravlje, Golovec, Jarše, Moste, Polje, Posavje, Rožnik, Rudnik, Sostro, Šentvid, Šiška, Šmarna gora, Trnovo oraz Vič.
Środki transportu
Po stolicy Słowenii można poruszać się własnym samochodem lub za pomocą środków transportu publicznego. W pierwszym wypadku należy się jednak liczyć z trudnościami w znalezieniu miejsca parkingowego oraz z opłatami (jeśli parkujemy w dzień roboczy między 6 rano a 1 w nocy). Szczegółowe informacje na temat kosztów parkowania w poszczególnych rejonach miasta można znaleźć na stronie: municipal parking website.
Główne dworce w Lublanie: kolejowy i autobusowy mieszczą się przy Trgu Osvobodilne Fronte, w śródmieściu. Przez miasto przebiegają autostrady A1 (kierunek do Rijeki na zachód i do Wiednia na północ) oraz A2 (do Zagrzebia, na Węgry, do Salzburga).
W Lublanie od końca lat 50. nie kursują tramwaje, które całkowicie zastąpiono autobusami. Zamiast biletów obowiązują tu tak zwane urbany, czyli specjalne karty, które można nabyć w przedsiębiorstwie komunikacyjnym (koszt miesięcznej karty to 17 euro), w automatach na przystankach lub telefonicznie. Jednorazowy przejazd kosztuje 80 centów.
Jak dotrzeć z Polski?
Do Słowenii najprościej dostać się drogą lotniczą, jednak połączenia są drogie, ponieważ na tej trasie nie latają tani przewoźnicy. Za bilet trzeba zatem zapłacić średnio 500 zł. Inną opcją jest podróż samochodem. W tym wypadku trzeba pokonać około 1300 km, można jechać przez Czechy i Austrię lub przez Niemcy i Austrię. Do ceny paliwa należy oczywiście doliczyć opłaty za korzystanie z autostrad w Austrii i Słowenii. Pociągiem dojedziemy z kolei z przesiadką w Wiedniu lub trasą Warszawa – Villach – Lublana.