Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Lublana - zabytki i atrakcje

Zabytki
Lublana to miasto, którego dzieje sięgają czasów prehistorycznych. Zamieszkiwały tu rozmaite plemiona (Wenetowie, Słowianie, Hunowie i Frankowie) oraz starożytni Rzymianie. Od średniowiecza aż do końca XVIII wieku panowali w Lublanie Habsburgowie, którzy zadbali o architektoniczne piękno miasta. Powstawały wówczas zabudowania renesansowe i barokowe, jednak duża część z nich uległa zniszczeniu podczas wielkich trzęsień ziemi, jakie nawiedzały stolicę Słowenii.

Wśród najpiękniejszych obiektów, które można zobaczyć w Lublanie, trzeba wymienić zlokalizowany na wzgórzu Zamek Lublański. Budowla pochodzi z początku XVI wieku, natomiast funkcję rezydencji królewskiej pełniła w XVII i XVIII stuleciu. Na Starym Mieście warto zobaczyć XV-wieczny Ratusz, ponadto zaś Katedrę Świętego Mikołaja z dwiema bliźniaczymi wieżami oraz barokowy Kościół Świętej Trójcy z efektowną fasadą dzieła Carlo Martinuzziego.

Ciekawe miejsca
Wśród ciekawych miejsc Lublany z pewnością wypada odwiedzić liczne galerie sztuki i muzea. Mieści się tu Muzeum Narodowe i Biblioteka Narodowa. Ponadto bardzo interesującym obiektem jest Metelkova, czyli niezależne centrum kulturalne, w którym ulokowano galerie, pracownie artystyczne, kluby muzyczne, ale także drobną gastronomię. Miłośnikom sztuki miejsce to na pewno przypadnie do gustu.

Atrakcje turystyczne
Lublana ma również do zaoferowania turystom wspaniałe trasy widokowe – w sam raz na piesze i rowerowe wycieczki. Szczególne walory posiadają Park Tivoli, a także malownicze deptaki wzdłuż rzeki Lublanica. Po drodze można zwiedzić piękne zabytkowe mosty owiane dawnymi legendami. Wieść głosi na przykład, że smoki, które strzegą wejścia na Smoczy Most poruszają ogonami, kiedy przechodzi przez niego dziewica.

Lublana to miasto tętniące życiem, organizuje się tu bowiem liczne festiwale i koncerty. Do tych najpopularniejszych można zaliczyć Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Międzynarodowy Festiwal Sztuki czy Międzynarodowy Festiwal Kukiełek. Miłośnicy jazzu zjeżdżają się tu z kolei na przełomie czerwca i lipca na Jazz Festiwal.

Popularne miasta: